Logo Przewdonik Katolicki

Wybierać życie!

Marcin Jarzembowski
Fot.

Caritas Diecezji Bydgoskiej zainaugurowała kolejną kampanię społeczną tym razem skierowaną do kobiet która związana jest z zapobieganiem nowotworom. Start akcji został zaplanowany w bliskości ze Światowym Dniem Chorego.

Caritas Diecezji Bydgoskiej zainaugurowała kolejną kampanię społeczną – tym razem skierowaną do kobiet – która związana jest z zapobieganiem nowotworom. Start akcji został zaplanowany w bliskości ze Światowym Dniem Chorego.

 

„Zadbaj o zdrowie, zrób cytologię”, „Podaruj sobie życie, a mi szczęśliwe dzieciństwo”, „Zrobię mammografię, bo o swoje zdrowie dbać potrafię” – to niektóre z haseł towarzyszących całemu przedsięwzięciu.
 
Budowanie świadomości
Co kryje się za tymi słowami? – Odpowiedź brzmi: wybierz życie! – tłumaczy dyrektor ks. prałat Wojciech Przybyła. – Caritas Diecezji Bydgoskiej wraz z innymi Caritas z terenu województwa kujawsko-pomorskiego włącza się w Populacyjny Program Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy i Raka Piersi, prowadzony przez Centrum Onkologii w Bydgoszczy – dodał kapłan.Kampania nie bez powodu została zainaugurowana w okolicach wspomnienia Najświętszej Maryi Panny z Lourdes. – Wszystko z okazji Światowego Dnia Chorego, który obchodziliśmy pod hasłem: „Idź, i ty czyń podobnie!”. W tym dniu szczególnie obejmujemy troską i modlitwą wszystkich chorych, którzy przebywają w szpitalach, hospicjach, domach opieki zdrowotnej czy w domach rodzinnych. Jednak na tym nie poprzestajemy – dodał.Ks. prałat Wojciech Przybyła uważa, że akcja jest dowodem troski Caritas o każdego człowieka. Nie tylko chorego, ale i zdrowego, którego można ustrzec przed cierpieniem. – Świat, który nas otacza, zdaje się udawać, że nie ma ludzi chorych, ułomnych, z dysfunkcją. Dopiero kiedy sami doświadczamy własnego cierpienia lub cierpienia osoby bliskiej, widzimy, jak wygląda ta smutna rzeczywistość. Nawiązując do hasła „Idź, i ty czyń podobnie!”, chcemy zachęcić panie w różnym wieku, aby dokonały badań diagnostycznych swojego ciała. Pragniemy także dotrzeć do osób mało zamożnych, przełamać stereotyp, że jeśli nie boli, to nie ma po co chodzić do lekarza. Właśnie wtedy, kiedy jest jeszcze dobrze, warto to uczynić. Chcemy budować świadomość społeczną, aby pokazać to, co istotne i ważne – powiedział.
 
Umiejętność korzystania z profilaktyki
W związku z całym przedsięwzięciem Caritas Diecezji Bydgoskiej podpisała partnerstwo z Centrum Onkologii, w ramach którego na terenie diecezji odbywać się będą spotkania edukacyjno-profilaktyczne, a także zostaną przeprowadzone badania mammograficzne i cytologiczne. – Pierwsze spotkania dla liderów Parafialnych Zespołów Caritas i Szkolnych Kół Caritas odbędą się w marcu, w ramach Dni Skupienia zorganizowanych dla wolontariuszy Parafialnych Zespołów Caritas i Szkolnych Kół Caritas. Kolejne działania będą na bieżąco prowadzone przez parafie i wiele innych grup – dodał Marek Kamiński z diecezjalnej Caritas.Dyrektor Caritas zwrócił uwagę, że często chcemy uchodzić za nowoczesnych Europejczyków. – A nowoczesny Europejczyk to również taki, który ma świadomość swojego stanu zdrowia oraz umiejętnie korzysta z nowoczesnych narzędzi, jakie daje współczesna medycyna – zakończył ks. prałat Wojciech Przybyła.Według danych z ubiegłego roku rak szyjki macicy zbiera w Polsce dramatyczne żniwo. Każdego roku taką diagnozę słyszy prawie 3200 kobiet, a umiera blisko 1800. Wskaźniki te należą do najwyższych w Europie. Jest to jedyny nowotwór, którego – dzięki dostępnym narzędziom profilaktycznym, chociażby poprzez przesiewowe badania cytologiczne – można uniknąć lub wykryć na wczesnym, całkowicie wyleczalnym etapie rozwoju.Kampania i związane z nią działania będą realizowane do kolejnego Światowego Dnia Chorego w 2014 r. Szczegółowe informacje na temat bieżących działań związanych z projektem można znaleźć na stronie internetowej www.bydgoszcz.caritas.pl. Honorowy patronat nad tym przedsięwzięciem na obszarze diecezji bydgoskiej przyjął jej ordynariusz bp Jan Tyrawa.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki