Logo Przewdonik Katolicki

Boża definicja pracy

Kamila Tobolska
Fot.

Jak pokazują badania, połowa ludzi, którzy co rano wychodzą do pracy czuje, że na swojej drodze zawodowej nie jest na właściwym miejscu. Może być jednak inaczej...

 

Powołaniem każdego człowieka jest określony rodzaj pracy, zaplanowany dla niego przez Boga i nałożony dla wspólnego dobra. Przekonywał o tym Wojciech Nowicki (na zdjęciu), chrześcijański specjalista od rozwoju osobistego i zawodowego, podczas otwartego spotkania Katolickiego Klubu Biznesu w Poznaniu, które odbyło się 28 stycznia w Cafe Misja – Centrum Kultury Fara. Poprzedziła je Msza św. sprawowana w kościele ojców jezuitów.
 
Jak zaplanować karierę?
W czasie prelekcji pt. „Praca zgodna z powołaniem” Wojciech Nowicki ostrzegał, iż niedopasowanie miejsca pracy do osobowości powoduje m.in. narastający stres, frustrację i zmniejszoną wydajność. Wpływa ono również na naszą duchowość, rozmijając się bowiem z przeznaczonymi dla nas Bożymi zadaniami, nie wykorzystujemy naszego potencjału, co więcej, dajemy w miejscu pracy bardzo słabe świadectwo o Jezusie. − Jako społeczeństwo przyjęliśmy fałszywy pogląd, że można oddzielić pracę od życia duchowego i od Boga – zauważył prelegent, dodając, że większość wierzących nie jest nauczona rozwiązywania pojawiających się na ścieżce kariery problemów, patrząc na nie z biblijnej perspektywy. − Tymczasem wypełnienie woli Stwórcy, to Boża definicja pracy – tłumaczył Nowicki, wyjaśniając, że w planowaniu kariery zawodowej najistotniejsze jest rozpoznanie siebie, zrozumienie, że to Bóg jest naszym projektantem i że zgodnie z Jego zamysłem powinniśmy poszukać sobie właściwej pracy. Należy przy tym uwzględnić takie elementy ludzkiej konstrukcji, jak osobowość, otrzymane od Boga talenty czy wartości, jakimi kierujemy się w życiu oraz nasze zainteresowania.
 
Platforma dla biznesmenów
Styczniowe spotkanie Katolickiego Klub Biznesu (KKB), działającego od końca 2010 r., było kolejnym z comiesięcznych odbywających się w Cafe Misja. W związku z coraz większym zainteresowaniem działalnością klubu od lutego ich miejscem będzie Pałac Biedrusko. Jak wyjaśnił „Przewodnikowi” Maciej Łobza, jeden z założycieli KKB, jego misją jest inspirowanie liderów biznesu do budowania i rozwijania wybitnego życia zawodowego na podstawie osobistej relacji z Chrystusem. Rozwinięciem działalności klubu jest Fundacja Dzieła Chrześcijańskiego Biznesu, powołana jesienią ub. r. Stanowi ona dla katolickich liderów biznesu międzynarodową platformę ułatwiającą im wymianę pomysłów i informacji oraz wspieranie Kościoła.
 
Sześć fundamentalnych zasad planowania kariery:
− pamiętaj, że to Bóg jest źródłem pracy,
− każda praca ma swoje znaczenie i godność,
− Bóg ma plan dla życia i pracy każdej osoby,
− nasza praca jest sceną dla służby i składania świadectwa,
− chrześcijanin powinien być doskonały w swojej pracy, aby w ten sposób oddawać chwałę Bogu,
− to Bóg ma ostateczną władzę nad nasza pracą.
(Z prelekcji Wojciecha Nowickiego)
 
 

 
Jedyne takie Gorzkie Żale
Już po raz trzeci Duszpasterstwo Akademickie Plus zaprasza w każdą niedzielę Wielkiego Postu o godz. 20.00 do kościoła oo. franciszkanów przy pl. Bernardyńskim w Poznaniu, na niepowtarzalne Akademickie Gorzkie Żale. W inicjatywę tę zaangażowani są wybitni poznańscy muzycy, a w tym roku po raz pierwszy co tydzień będzie można usłyszeć inną aranżację tego pięknego nabożeństwa, m.in. w stylu modern jazz, muzyki dawnej czy elektronicznej. Kazania podczas Gorzkich zali skupione będą natomiast na Głównych Prawdach Wiary. Pierwsze z nich zatytułowane „Jest jeden Bóg”, 17 lutego wygłosi franciszkanin o. dr Franciszek Chodkowski.
 
 

 
Modlitwa o Trzeźwość
W polskim Kościele w dniach 10–16 lutego przeżywamy 46. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. Biskupi zachęcają, aby w tym czasie w naszych parafiach modlili się, zwłaszcza podczas Mszy św., w intencji trzeźwości polskich rodzin. Stanowi on również okazję do wynagrodzenia Bogu za grzechy popełnione w czasie zabaw karnawałowych. W naszej archidiecezji tydzień ten zakończy Eucharystia sprawowana 16 lutego o godz. 18.00 w sanktuarium Matki Bożej w Cudy Wielmożnej Pani Poznania (Wzgórze Przemysła), na którą wszystkich ludzi dobrej woli zaprasza Duszpasterstwo Apostolstwa Trzeźwości Archidiecezji Poznańskiej. Szczegóły na: www.trzezwosc.archpoznan.pl.
 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki