Logo Przewdonik Katolicki

Poznawanie martyrologium Kościoła

Marcin Jarzembowski
Fot.

Męczennicy XX wieku Świadkowie wiary to hasło XXIV Olimpiady Teologii Katolickiej. Jej uczestnicy brali najpierw udział w etapie szkolnym, który został przeprowadzony w placówkach na terenie całej Polski.

„Męczennicy XX wieku – Świadkowie wiary” – to hasło XXIV Olimpiady Teologii Katolickiej. Jej uczestnicy brali najpierw udział w etapie szkolnym, który został przeprowadzony w placówkach na terenie całej Polski.

Głównym organizatorem Olimpiady Teologii Katolickiej jest Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, a tegorocznym gospodarzem diecezja bydgoska.

 

Odpowiedź na apel Jana Pawła II

Celem obecnej edycji jest zapoznanie uczniów z historią i świadectwem wiary męczenników XX wieku, ich życiem, działaniem i wpływem na sytuację oraz przemiany społeczno-kulturowe Europy i świata. – Temat został sformułowany w oparciu o aspekt dziedzictwa historycznego oraz religijnego, jakie wpisuje się w teren diecezji bydgoskiej. Rolę męczeństwa ukazuje patron diecezji bł. bp Michał Kozal oraz wielu innych świadków wiary XX wieku, którzy związani są z ziemią bydgoską – powiedział ks. dr Mirosław Gogolik.

Pełnomocnik Komitetu Głównego OTK, dyrektor Wydziału Katechizacji i Szkół Katolickich Kurii Diecezjalnej w Bydgoszczy wymienił także innych kapłanów: bł. ks. Franciszka Dachterę, bł. ks. Antoniego Świadka, bł. kleryka Bronisława Kostkowskiego i bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. – O tym fakcie dobitnie mówił Jan Paweł II w Bydgoszczy. Wypowiedział tu m.in. takie słowa: „W ciągu ostatnich dziesięcioleci (w tym stuleciu, Bydgoszcz) została naznaczona szczególnym znamieniem «prześladowania dla sprawiedliwości»”. Dlatego chcemy zachęcić młodzież, aby odpowiedziała na apel Ojca Świętego, poznając współczesne martyrologium Kościoła – dodał.

 

Rodzina i katecheci

Etap szkolny składał się z testu, który uczniowie musieli rozwiązać w ciągu 45 minut. Zawierał 31 pytań otwartych oraz do wyboru. Jaki jest warunek kanonicznego męczeństwa? Podaj termin łaciński lub polski; Kto jest dla chrześcijanina najdoskonalszym wzorem realizacji charyzmatu męczeństwa?; Co zawierały listy obozowe bp. Kozala? – to tylko niektóre z pytań zawartych w teście. – Wierzę, że udział młodych w tej olimpiadzie jest również owocem naszej pracy. Wierzę również w to, że wiedza jest drogą do ich serc. Temat jest tym razem związany z naszymi terenami, osobami, a przez to staje się również bliższy tym, którzy startują w olimpiadzie – powiedziała Marzena Prochowska.

Według nauczycielki religii w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 6 w Bydgoszczy, ważną rolę w kształtowaniu wychowanków odgrywa własna postawa oraz przykład. – Sami mamy być świadkami Chrystusa, a przy tym tłumaczyć pewne rzeczy, zagadnienia. Katecheza jest okazją do wzajemnego słuchania. Podczas lekcji młodzież może wypowiadać się na temat swoich przemyśleń, a my staramy się pomóc im je wyjaśnić. Jako katecheci kontynuujemy to, co w dzieciach zostało niejako zasiane. A tym pierwszym miejscem krzewienia wiary jest bez wątpienia rodzina – dodała.

 

Fascynacja, chęć poznania

Mikołaj Płąchocki na co dzień jest uczniem VI LO w Bydgoszczy. Jak podkreślił, teologia jest dla niego wyznacznikiem życia. – Interesuję się liturgią, która również związana jest z teologią. Tylko Bóg wie, co nas czeka, a takie sprawdzenie wiedzy na pewno się przydaje. Potem tylko można tę wiedzę poszerzać – powiedział. – Na co dzień staram się w żywy sposób wyznawać wiarę, więc to zgłębianie wiedzy może tylko ubogacać. Męczeństwo na pewno nie jest łatwym zagadnieniem, ale warto się nad nim pochylić – dodała uczennica Barbara Gorzelak. – Dzięki olimpiadzie możemy dowiedzieć się nieco więcej o cichych bohaterach związanych z miejscem, w którym żyjemy – zakończył Mateusz Nalazek.

Program olimpiady zakłada realizację kluczowych zadań, m.in.: zapoznanie uczestników z biblijnymi, teologicznymi, historycznymi i społecznymi aspektami męczeństwa i świadectwa wiary członków Kościoła katolickiego w XX wieku; pogłębienie refleksji nad kształtem własnych postaw osobowych w oparciu o autorytet świadków wiary; przygotowanie uczniów do podejmowania samodzielnych decyzji i zadań, wynikających z postaw wiary i patriotyzmu.

Do etapu diecezjalnego, który zaplanowano na 7 marca, przechodziło trzech uczniów z danej szkoły z największą liczbą punktów. Finał XXIV Olimpiady Teologii Katolickiej zostanie przeprowadzony w Bydgoszczy w dniach 24–26 kwietnia 2014 r.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki