Logo Przewdonik Katolicki

Przed zebraniem plenarnym KEP

Małgorzata Szewczyk
Fot.

Zagadnienia bioetyczne, obrona małżeństwa jako związku mężczyzny i kobiety oraz ocena relacji z Rosyjskim Kościołem Prawosławnym to główne tematy, które podjęto podczas obrad Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie.

Zagadnienia bioetyczne, obrona małżeństwa jako związku mężczyzny i kobiety oraz ocena relacji z Rosyjskim Kościołem Prawosławnym to główne tematy, które podjęto podczas obrad Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie.

Jedną z najważniejszych spraw poruszanych podczas spotkania 15 stycznia był projekt przygotowywanego przez Zespół Ekspertów ds. Bioetycznych Episkopatu dokumentu o współczesnych problemach bioetycznych, który zaprezentował przewodniczący zespołu abp Henryk Hoser. Ma on być m.in. wyrazem poszukiwania rozwiązań co do sposobu przekładania tematyki bioetycznej na codzienność pracy duszpasterskiej. Jak powiedział abp Józef Michalik, wśród zagadnień, jakie będzie on poruszał, są istotne zagrożenia dla życia w fazie prenatalnej, prawda o ludzkiej seksualności oraz odpowiedzialność katolików za przyjmowane przez nich postawy i obowiązki wynikające z udziału w życiu publicznym. Być może dokument zostanie zatwierdzony przez Episkopat Polski już w marcu podczas zebrania plenarnego. Istotę przygotowywanego dokumentu przedstawił 18 stycznia po posiedzeniu Zespołu KEP ds. Bioetycznych ks. prof. Franciszek Longchamps de Bérier. – Płciowość człowieka określa ludzką tożsamość i wpływa na całe życie, a jednym z celów małżeństwa jest poczęcie, zrodzenie i wychowanie potomstwa – powiedział ks. prof. Longchamps de Bérier. Nie wystarczą właściwe cele, musi być także prowadzące do nich moralne postępowanie, dodał, tłumacząc, że każde działanie prowadzące do zagrożenia życia, nawet we wczesnych fazach jego rozwoju, czy do zabójstwa, nie da się niczym usprawiedliwić. W dokumencie będzie też mowa o obronie instytucji małżeństwa i rodziny, obecnie bardzo głośnym problemie w całej Europie. – Podzielamy zdanie biskupów francuskich i wyrażamy solidarność z tymi wszystkimi, którzy te tematy podejmują – powiedział po spotkaniu Rady Stałej KEP abp Józef Michalik, odnosząc się do niedawnych paryskich manifestacji w obronie tradycyjnej rodziny.

 Biskupi podjęli ponadto temat relacji z Rosyjskim Kościołem Prawosławnym, rozważali też możliwość utworzenia obustronnych grup roboczych do wzajemnych kontaktów.Podczas obrad podjęto również sprawę dotyczącą konkursu ogłoszonego przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji na miejsce w multipleksie cyfrowym dla telewizji o profilu katolicko-społecznym oraz o mediach pozostających w służbie Episkopatu (Biuro Prasowe, KAI, portal Opoka). Hierarchowie rozmawiali zarówno o tegorocznym Dniu Papieskim i poprzedzającym go Dziedzińcu Dialogu, jak i o planowanej na czerwiec konferencji polsko-rosyjskiej pt. „Przyszłość chrześcijaństwa w Europie. Rola Kościołów i narodów Polski i Rosji”.Zadaniem Rady Stałej KEP jest m.in. przygotowanie zebrań plenarnych i Rady Biskupów Diecezjalnych, koordynowanie prac Konferencji Episkopatu oraz czuwanie nad wykonaniem jej decyzji. Ponadto, jak stwierdza statut Rady, „może zająć stanowisko w sprawach publicznych, kiedy tego wymaga dobro Kościoła albo konkretne potrzeby wiernych, zgodnie z opinią, przynajmniej domniemaną, członków Konferencji”.

W skład Rady Stałej KEP wchodzą obecnie z urzędu: abp Józef Michalik – przewodniczący KEP, abp Stanisław Gądecki – zastępca przewodniczącego KEP, abp Józef Kowalczyk – prymas Polski, kard. Stanisław Dziwisz – metropolita krakowski, kard. Kazimierz Nycz – metropolita warszawski, bp Wojciech Polak – sekretarz generalny KEP. Natomiast jej członkami z wyboru są: abp Andrzej Dzięga – metropolita szczecińsko-kamieński, abp Stanisław Budzik – metropolita lubelski, abp Marek Jędraszewski – metropolita łódzki, abp Marian Gołębiewski – metropolita wrocławski, bp Edward Dajczak – biskup koszalińsko-kołobrzeski, bp Kazimierz Ryczan – biskup kielecki oraz bp Józef Kupny – biskup pomocniczy archidiecezji katowickiej i bp Adam Lepa – biskup pomocniczy archidiecezji łódzkiej.


 
 
 
 
 

 

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki