Logo Przewdonik Katolicki

Rafał Blechacz w Ostrowąsie

ks. Janusz Drewniak
Fot.

Sanktuarium Matki Bożej Pani Kujaw w Ostrowąsie staje się celem pielgrzymek coraz liczniejszej rzeszy wiernych. Szczególnego wymiaru nabrała wizyta Rafała Blechacza. Zwycięzcy XV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

Od kilku lat Rafał Blechacz jest najbardziej rozpoznawalnym w świecie muzycznym polskim wirtuozem sztuki pianistycznej. Na zaproszenie piszącego te słowa kustosza ostrowąskiego sanktuarium, nawiedził je 15 sierpnia. Przypomnijmy postać i dokonania wybitnego artysty.

Droga do sławy

Rafał Blechacz urodził się w 1985 r. w Nakle n. Notecią.  Grę  na fortepianie rozpoczął w  wieku pięciu lat. Uczył się w Państwowej Szkole Muzycznej im. Artura Rubinsteina w Bydgoszczy.  W 2007 r.  ukończył studia w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, w klasie fortepianu prof. Katarzyny Popowej-Zydroń. W życiu prywatnym artysta jest niezwykle skromnym człowiekiem. Zachwycamy się pasmem jego pianistycznych sukcesów, podziwiamy niepospolity talent. On sam wyznaje, że wszystko, do czego doszedł, okupił mozolną pracą w zaciszu sal ćwiczeniowych szkoły średniej, Akademii Muzycznej, salonu, w którym stoi jego domowy instrument (od niedawna Steinway & Sons). Zapytany o sukcesy torujące drogę do światowej kariery, z nieskrywaną satysfakcją, ale i naturalną pokorą wspomina o nagrodach i wyróżnieniach zdobytych w dzieciństwie i latach młodzieńczych. Największe znaczenie przypisuje I nagrodzie oraz Grand Prix Ogólnopolskiego Konkursu im. J. S. Bacha w Gorzowie Wielkopolskim (1996), II nagrodzie V Międzynarodowego Konkursu Młodych Pianistów „Artur Rubinstein in Memoriam” w Bydgoszczy (2002) oraz II nagrodzie V Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Hamamatsu w Japonii (2003; pierwszej nagrody nie przyznano).    

Początek światowej kariery

Zwieńczeniem młodzieńczych nagród stało się zwycięstwo w XV Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w 2005 r. Jurorzy, krytycy i opinia publiczna przyznali, że zdeklasował pozostałych laureatów. Z niedowierzaniem przyjął werdykt zdobycia także wszystkich nagród specjalnych: Polskiego Radia za najlepsze wykonanie mazurków, Towarzystwa im. F. Chopina za najlepsze wykonanie poloneza, Filharmonii Narodowej za najlepsze wykonanie koncertu oraz  nagrodę specjalną ufundowaną przez Krystiana Zimermana za najlepsze wykonanie sonaty. Pierwsza nagroda Konkursu Chopinowskiego otworzyła przed Blechaczem drzwi do najbardziej prestiżowych sal koncertowych świata, m.in. Royal Festival Hall oraz Wigmore Hall w Londynie, Filharmonii Berlińskiej, Konzerthaus we Wiedniu, Concertgebouw w Amsterdamie, Sala Playela w Paryżu oraz Avery Fisher Hall w Nowym Jorku. Zaowocowała także ekskluzywnymi kontraktami, m.in. projektem nagrania sześciu płyt dla świetnej niemieckiej wytwórni fonograficznej Deutsche Grammophon. Artysta zapraszany jest do udziału w cieszących się największą renomą festiwalach muzycznych Europy i świata. Koncertuje  z najdoskonalszymi orkiestrami symfonicznymi prowadzonymi przez wybitnych dyrygentów, jak np. Valery Gergiev, Mikhail Pletnev, Charles Dutoit, Dawid Zinman, Marek Janowski czy Jerzy Maksymiuk.

Wirtuoz o wrażliwej duszy

Działalność koncertowa, a także rejestracje fonograficzne (Deutsche Grammophon) Rafała Blechacza spotykają się z entuzjastycznym przyjęciem publiczności i krytyków na całym świecie. Za nagranie koncertów Fryderyka Chopina wraz z Orkiestrą Royal Concertgebouw pod dyrekcją Jerzego Semkowa (2009) otrzymał w 2010 r. prestiżową nagrodę niemieckich krytyków muzycznych „Preis der Deutschen Schallplattenkritik”. W tym samym roku za działalność artystyczną otrzymał nagrodę Premio Internazionale Accademia Musicale Chigiana w Sienie, przyznawaną przez międzynarodowe jury krytyków muzycznych. Dwukrotnie (2008 i 2012) przyznano mu nagrodę Niemieckiej Akademii Fonograficznej Echo Klassik za nagranie kompletu preludiów Chopina (2007, również francuska nagroda Diapason D’Or l’Année 2008) oraz solowych utworów Debussy’ego i Szymanowskiego (2011). Kilkakrotnie uhonorowano artystę nagrodami rodzimej Akademii Fonograficznej Fryderyk.

Pielgrzym i artysta

Obecność Rafała Blechacza i towarzyszącego mu rodzeństwa w sanktuarium ostrowąskim nosiła znamiona religijne i artystyczne. Honorowi pielgrzymi wraz z wąskim gronem zaproszonych gości uczestniczyli w Mszy św. sprawowanej przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Pani Kujaw. Zwiedzając Drogę Różańcową zapoznali się z historią sanktuarium. Gdy podziwiali replikę obrazu Matki Bożej na tafli jeziora, poznali XVII-wieczne podanie dotyczące niezwykłych dziejów tego wizerunku. Niezapomniane chwile nastąpiły podczas towarzyskiego spotkania na plebanii, gdzie pianista wystąpił z recitalem, prezentując utwory Fryderyka Chopina. Podczas pobytu w Ostrowąsie Rafał Blechacz zapowiedział wrześniową premierę kolejnej płyty zarejestrowanej dla Deutsche Grammophon z polonezami Chopina. Wyjawił ponadto plany dotyczące pracy nad szóstym krążkiem CD nagrywanym dla niemieckiej wytwórni, poświęconym muzyce Bacha. 

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki