Logo Przewdonik Katolicki

Jestem, dziękuję i ufam

Kamila Tobolska
Fot.

Chciałbym prosić, aby wszyscy pomodlili się nade mną. To były jedne z pierwszych słów ks. dr. Damiana Bryla po ogłoszeniu jego nominacji biskupiej.

„Chciałbym prosić, aby wszyscy pomodlili się nade mną”. To były jedne z pierwszych słów ks. dr. Damiana Bryla po ogłoszeniu jego nominacji biskupiej.

Papieską nominację biskupa pomocniczego archidiecezji poznańskiej odczytał uroczyście 13 lipca w samo południe abp Stanisław Gądecki. W wydarzeniu, które odbyło się w Pałacu Arcybiskupim, uczestniczyli przedstawiciele instytucji centralnych archidiecezji oraz mediów. − Dziękuję Ojcu Świętemu za to, że zauważył potrzebę naszej diecezji, która po odejściu do Łodzi abp. Marka Jędraszewskiego, potrzebowała silnego współpracownika, który by nas wsparł w naszej posłudze – stwierdził abp Gądecki, życząc jednocześnie ks. Brylowi, aby z równie wielką wnikliwością i wytrwałością, z jaką podchodził do wszystkich swoich dotychczasowych zadań, pracował teraz dla zbawienia wiernych archidiecezji poznańskiej, którzy zostali powierzeni jego trosce.

Jak przyznał z kolei biskup nominat, w tym ważnym momencie towarzyszą mu słowa: „jestem”, „dziękuję” i „ufam”. − Jestem, to znaczy chcę być do dyspozycji, chcę odpowiedzieć na to, do czego Pan Bóg mnie zaprasza. Chcę być i podejmować służbę dla Niego tutaj, w Kościele w Poznaniu. Dziękuję, bo wierzę, że Pan Bóg nie tylko mnie zaprosił, ale także obdarzył łaską. Bardzo Mu za to dziękuję. Dziękuję też tym osobom, które przyczyniły się do mojej nominacji. Ufam, ponieważ wierzę, że Pan Bóg jest ze mną, tak jak jest ze swoim Kościołem i zawsze będzie. I dlatego z nadzieją patrzę w przyszłość – mówił ks. Damian Bryl. Przypomniał też, że znakiem ufności w obecność Boga jest błogosławieństwo i modlitwa, stąd też klękając poprosił wszystkich zebranych, aby pomodlili się nad nim, a abp. Stanisława Gądeckiego o udzielenie mu błogosławieństwa.

 


Umiłowani Archidiecezjanie!

Z radością przekazuję Wam informację o komunikacie Nuncjatury Apostolskiej w Polsce, który otrzymałem dnia 13 lipca 2013 r. Jego treść brzmi następująco: „Ojciec Święty Franciszek mianował ks. Damiana Bryla, ojca duchownego w Arcybiskupim Seminarium Duchownym archidiecezji poznańskiej, biskupem pomocniczym tejże diecezji, przydzielając mu stolicę tytularną Suliana”.

(...) Dzieląc się radością z nominacji biskupiej ks. dr. Damiana Bryla, gorąco proszę wszystkich Archidiecezjan o modlitwę w intencji Księdza Biskupa Nominata. Jednocześnie serdecznie zapraszam na uroczystość przyjęcia przez niego sakry biskupiej, która odbędzie się w niedzielę 8 września o godz. 16.00 w katedrze poznańskiej.

Ze słowa abp. Stanisława Gądeckiego na wieść o nominacji bp. Damiana Bryla

 

 


Ks. dr Damian Bryl ma 44 lata i jest najmłodszym biskupem w Polsce. Pochodzi z parafii pw. św. Marii Magdaleny w Jaraczewie k. Jarocina. Święcenia prezbiteratu przyjął, po skończeniu poznańskiego seminarium, w 1994 r. Najpierw pracował jako wikariusz w parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Środzie Wielkopolskiej, a następnie, w 1996 r. został skierowany na studia na Uniwersytecie Nawarry w Pampelunie, w Hiszpanii. Pracę doktorską z dziedziny duchowości obronił w czerwcu 1999 r. Po powrocie ze studiów był zastępcą, a następnie redaktorem naczelnym miesięcznika „Katecheta”. W tym czasie mieszkał i pracował duszpastersko w parafii pw. Bożego Ciała w Poznaniu. Od 2001 r. jest ojcem duchownym w Arcybiskupim Seminarium Duchownym. Z kolei w 2009 r. został wybrany zastępcą, a w 2011 przewodniczącym Sekcji Ojców Duchownych Seminariów Diecezjalnych i Zakonnych.

 

 

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki