Logo Przewdonik Katolicki

Wieleń przyciąga

Błażej Tobolski
Fot.

Przemęcki Park Krajobrazowy kusi swoimi malowniczymi terenami, pełnymi lasów i jezior. Jednak już od wieków najwięcej osób przybywa w te strony do Matki Bożej Wieleńskiej Ucieczki Grzeszników.

Początki sanktuarium w Wieleniu Zaobrzańskim, leżącym pomiędzy Wolsztynem a Wschową, sięgają średniowiecza. Pierwszy kościół powstał tu pod koniec XIII w. dla cystersów. Oni też wznieśli w XVIII w. istniejącą obecnie późnobarokową świątynię, zaliczaną do zabytków klasy I. Jednak najstarszym i najcenniejszym zabytkiem wieleńskiego kościoła jest, usytuowana w ołtarzu głównym, gotycka figura Maryi z Dzieciątkiem.

Ucieczka Grzeszników

120-centymetrowa rzeźba Matki Bożej, czczonej jako Ucieczka Grzeszników, pochodzi z II połowy XV w. i została wykonana z drzewa lipowego na wzór figury, która uległa zniszczeniu, a która otaczana była w Wieleniu kultem „od niepamiętnych czasów”. Podobno Matka Boża objawiła się tu niegdyś ubogiej pasterce na pniu lipowym, a miejsce to, które sobie Maryja tak bardzo ukochała, zaczęto otaczać kultem. Do dziś zresztą przybywają tu corocznie dziesiątki tysięcy pielgrzymów. Od wieków też, za przyczyną Maryi, doznają tu wielu łask i uzdrowień zarówno fizycznych, jak i duchowych. – Ludzie przybywają do Wielenia nie tylko z naszej archidiecezji i Wielkopolski, ale z różnych miejsc Polski. Jak zresztą podkreślają, to miejsce ma w sobie coś, co przyciąga. Sam doświadczam jako kapłan, że dokonują się tu za pomocą łaski Bożej i za wstawiennictwem Maryi wielkie cuda przemiany ludzkiego życia przez sakrament pokuty, powroty do Boga po kilkudziesięciu latach – wyznaje ks. kanonik Marian Szymański, dodając, że jest kustoszem sanktuarium dopiero od dwóch lat i wciąż jeszcze odkrywa to niesamowite miejsce, które przed wiekami wybrała sobie Maryja.

Ożywić sanktuarium

Uroczystym potwierdzeniem kultu, jakim w tym miejscu otaczana jest Maryja, była koronacja cudownej figury 3 lipca 2005 r. koronami papieskimi pobłogosławionymi przez Jana Pawła II. Wcześniej, w 1993 r., koronacji na prawie diecezjalnym dokonał abp Jerzy Stroba, jednak po 10 latach korony te zostały skradzione. Obecnie, jak przyznaje ksiądz kustosz, stara się on ożywić sanktuarium także poza okresem przypadającego na przełomie czerwca i lipca odpustu. – Pomimo że kościół parafialny znajduje się w pobliskim Kaszczorze, w wieleńskim sanktuarium codziennie odprawiamy Mszę św. Uczestniczy w nich zresztą, zwłaszcza w niedziele, coraz więcej osób, także spoza parafii. Cieszy też, że wiele młodych małżeństw przybywa tu z dziećmi, dając im piękne świadectwo wiary swoją postawą – zauważa ks. Szymański. Również nabożeństwa fatimskie odprawiane w Wieleniu przez cały rok ściągają setki wiernych. – Staram się zapraszać na nie rozmaite grupy społeczne i zawodowe, które są może czasem trochę w Kościele zapomniane, a które trzeba objąć opieką duszpasterską, jak chociażby Koła Gospodyń Wiejskich czy rolników – wyjaśnia kustosz, dopowiadając, że planuje przy sanktuarium budowę domu pielgrzymkowo-rekolekcyjnego. – To ogromna inwestycja, ale bardzo odczuwalny jest brak miejsca noclegowego i formacyjnego dla pielgrzymów – stwierdza.

Wesele w Wieleniu

W tym roku, w ramach odpustu, w Wieleniu odbędzie się niecodzienne wydarzenie. Po raz pierwszy w tej części kraju zorganizowane zostanie Wesele Wesel. To ogólnopolskie spotkanie małżeństw, wraz z dziećmi, które miały wesela bezalkoholowe, odbywające się już od 1995 r. Inicjatorem tego przedsięwzięcia jest ks. Władysław Zązel, proboszcz w niewielkiej wiosce Kamesznica k. Żywca. Odpowiedział on po prostu na wytyczne polskich biskupów z 1959 r., aby zachęcać wiernych do organizowania przyjęć, a zwłaszcza wesel, bez alkoholu. Do 1994 r. zachęcił w swojej parafii do tego aż sto par (dziś jest ich już tam ponad 200!). Kiedy okazało się, że w Polsce jest więcej takich par małżeńskich, ks. Zązel zaproponował im wspólne spotkanie. Pomysł okazał się przysłowiowym „strzałem w dziesiątkę”. Wspaniała atmosfera tych spotkań, podczas których łączone są elementy formacji z rocznicową zabawą weselną oraz odnowieniem przyrzeczeń małżeńskich, co roku przyciąga na nie setki osób z różnym stażem małżeńskim. To również znakomita okazja do rodzinnego spędzenia czasu w atrakcyjnych turystycznie miejscach, a jednocześnie przekazania dzieciom wartości i pokazania im, że można się wspaniale bawić bez pomocy używek. Tym bardziej więc zapraszamy w tym roku do Wielenia Zaobrzańskiego! Szczegóły można znaleźć na: www.weselewesel.pl.

 

 


Wielki Odpust ku czci Matki Bożej Ucieczki Grzeszników w Wieleniu Zaobrzańskim 29 czerwca – 8 lipca

 

29 czerwca (sobota)

godz. 19.00 – nieszpory na rozpoczęcie odpustu, procesja i Msza św. (ks. kustosz Marian Szymański)

 

30 czerwca (niedziela)

Dzień modlitw rolników, rzemieślników i ich rodzin

godz. 11.15 – Suma (ks. kanonik Marian Libera, kustosz sanktuarium maryjnego w Tulcach)

godz. 20.30–22.00 – koncert w wykonaniu Armanda Perykietko, niewidomego artysty śpiewaka

 

1 lipca (poniedziałek)

Modlitwy rodziców i dzieci, błogosławieństwo dla niemowląt i dzieci szkolnych

godz. 11.15 – Suma (ks. lic. Konrad Zygmunt, wiceekonom archidiecezji poznańskiej)

godz. 22.00–24.00 – czuwanie z Maryją zakończone Pasterką Maryjną

 

2 lipca (wtorek)

Uroczystość Matki Boskiej Wieleńskiej Ucieczki Grzeszników – modlitwa dziękczynna

w 8. rocznicę koronacji cudownej figury oraz za wszystkie otrzymane tu za wstawiennictwem Maryi łaski

godz. 11.15 – Suma (bp Antoni Długosz z Częstochowy), a po niej koncert

 

3 lipca (środa)

Modlitwy kierowców i ich rodzin z poświęceniem pojazdów mechanicznych oraz modlitwy emerytów i rencistów

godz. 11.15 – Suma (ks. prałat Władysław Płóciennik)

godz. 17.30 – przyjazd zespołów folklorystycznych

 

4 lipca (czwartek)

Dzień modlitwy o powołania do służby Bożej oraz rozpoczęcie Ogólnopolskiego Spotkania Stowarzyszenia Wesele Wesel

godz. 11.15 – Suma (bp Antoni Pacyfik Dydycz z Drohiczyna)

godz. 18.00 – modlitwy straży pożarnej

 

5 lipca (piątek)

Modlitwy chorych połączone z sakramentem namaszczenia

godz. 11.15 – Suma (ks. prałat Jan Stanisławski)

 

6 lipca (sobota)

Modlitwy małżonków z okazji przypadających rocznic, dzień modlitw za rodziny i małżonków

godz. 11.15 – Suma (bp Józef Zawitkowski z Łowicza)

 

7 lipca (niedziela)

Dzień wszystkich czcicieli Matki Bożej Wieleńskiej, modlitwy Pomocników Matki Kościoła

godz. 11.15 – Suma (abp Stanisław Gądecki)

godz. 16.30 – Różaniec

godz. 17.00 – nieszpory, procesja i Msza św.

godz. 19.30 – ostatnia Msza św. odpustowa

 

8 lipca (poniedziałek)

Modlitwy za zmarłych

godz. 19.30 – Msza św. na cmentarzu parafialnym w Kaszczorze

 

Codziennie w czasie trwania odpustu:

– Godzinki do NMP – godz. 6.30

– Msze św. – godz. 7.30, 8.30, 10.00, 11.15 (procesja i Suma), 12.30 (na pożegnanie pielgrzymów), 19.30 (po nieszporach)

– Droga Krzyżowa – godz. 9.30

– Koronka do Miłosierdzia Bożego – godz. 15.00

– Różaniec – godz. 18.00 (czytanie próśb i podziękowań do Matki Bożej)

– Nieszpory i procesja – godz. 19.00

– Spowiedź św. przez cały dzień – godz. 7.00–20.00; stały dyżur w konfesjonale od godz. 15.00

 


Warto wiedzieć

 

Sanktuarium Matki Bożej Wieleńskiej Ucieczki Grzeszników w Wieleniu Zaobrzańskim

Msze św. niedzielne: godz. 10.30 i 19.00; w soboty: godz. 8.00 (w I soboty miesiąca o godz. 10.00 nowenna połączona z Różańcem, a po niej Msza św. o godz. 10.30) i 19.00; w dni powszednie (tylko w lipcu i sierpniu): godz. 19.00

Nabożeństwo Fatimskie przez cały rok każdego 13. dnia miesiąca o godz. 18.30

 

Sanktuarium w sieci: www.sanktuariumwielen.pl

 

Kościół parafialny pw. św. Wojciecha w Kaszczorze

Msze św. niedzielne: godz. 8.00 i 18.00 (w lipcu i sierpniu o godz. 17.30); w dni powszednie: godz. 18.00 (w lipcu i sierpniu o godz. 17.30)

kontakt z proboszczem: tel. 65 549 90 89; 600 854 834

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki