Logo Przewdonik Katolicki

Ponad trzysta lat dla misji

Marcin Jarzembowski
Fot.

Zgromadzenie Ducha Świętego zorganizowało XVIII Spotkania Misyjne pod nazwą Bydgoszcz Dakar. Gościem specjalnym dorocznej zabawy, która przypadła w patronalne święto duchaczy, była grupa Lombard.

Zgromadzenie Ducha Świętego zorganizowało XVIII Spotkania Misyjne pod nazwą „Bydgoszcz – Dakar”. Gościem specjalnym dorocznej zabawy, która przypadła w patronalne święto duchaczy, była grupa Lombard.

Dlaczego Dakar? Jak podkreślali organizatorzy, celem spotkania była próba przybliżenia wszystkim gościom Senegalu i jego realiów. Miejsca, w którym od lat pracują misjonarze ze Zgromadzenia Ducha Świętego. – Środki, które uda się nam zgromadzić z tytułu ofiar, przeznaczone będą na wsparcie edukacji dzieci i młodzieży w Dakarze – stolicy Senegalu – powiedział przełożony polskiej prowincji duchaczy o. Andrzej Wichowski CSSp.

Każdy może zostać misjonarzem

Same spotkania misyjne są tradycyjnie poprzedzone całonocnym czuwaniem, modlitwą oraz Eucharystią w wigilię Zesłania Ducha Świętego. Kolejny dzień upływa pod znakiem wspólnej zabawy w plenerze. Organizatorzy proponują całodzienne, niedzielne występy estradowe, a także rozmaite gry, zabawy i atrakcje dla wszystkich uczestników. – To już osiemnaste spotkanie, którego forma ewoluowała przez wszystkie lata, osiągając taki kształt. Wszystko, czego jesteśmy świadkami, dzieje się pod skrzydłami zgromadzenia. Wspólnoty, która dojrzewa do 310. rocznicy swojego zaangażowania misyjnego – powiedział brat Hieronim Majka CSSp.

XVIII Spotkania Misyjne to owoc pracy wielu osób o dobrych sercach i woli, które wspierają działalność duchaczy. – Zorganizowaliśmy różne formy tej pomocy – poczynając od modlitwy, kończąc na aspekcie materialnym. Piękne jest także to, że ludzie kultury, muzyki wchodzą w obszary zaangażowania misyjnego. Jezus mówi, abyśmy szli i nauczali wszystkie narody, chrzcząc je w imię Ojca, Syna i Ducha Świętego. Mówił to wprawdzie do apostołów. Jednak ten mandat umisyjniania został również przekazany każdemu ochrzczonemu – dodał brat Hieronim Majka CSSp.

W bogatym programie znalazło się miejsce na spotkania przedstawicieli kół misyjnych z terenu diecezji bydgoskiej. – Jest z nami młodzież, są dzieci z kółek i ognisk misyjnych. To osoby, które czują odpowiedzialność i troskę za tych, którzy głoszą Chrystusa na wszystkich kontynentach świata. Łączy nas Eucharystia, podczas której modlimy się za misje. To także dar materialny w postaci przyborów szkolnych dla dzieci potrzebujących – powiedział ks. Andrzej Marmurowicz, dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych i koordynator duszpasterstwa na rzecz misji w diecezji bydgoskiej. – Jesteśmy tutaj, aby pomoc innym. Często narzekamy, że jest źle. Jednak nie zapominajmy o tych, którzy żyją w prawdziwym ubóstwie, nie mając nadziei na lepsze jutro – dodali uczestnicy.

Senegal – wspólnota ubogich

Senegal to państwo w zachodniej Afryce nad Oceanem Atlantyckim. Graniczy z Mauretanią, Mali, Gwineą, Gwineą Bissau i Gambią. – Ponad 90 proc. ludności to muzułmanie. Jednak oprócz naszego świadectwa, reprezentowania Ewangelii Chrystusa, istnieje tam wiele innych potrzeb na różnych płaszczyznach. Jak większość krajów afrykańskich Senegal jest wspólnotą ubogich. Panuje tam duże bezrobocie, brakuje pitnej wody. To również kraj wykorzystywany przez inne bogate wspólnoty – powiedział o. dr Marek Walkusz CSSp, który przebywał w Senegalu na misjach.

Ok. 70 proc. zatrudnionych na terytorium Senegalu pracuje w rolnictwie, a najbardziej dochodowymi uprawami są trzcina cukrowa, bawełna, ryż i warzywa, które powoli wypierają często do tej pory uprawiane orzechy ziemne. – Spotkania misyjne mają zasadniczy cel. Wybieramy miejsce, misjonarza i dzieła, które w ten sposób chcemy wspierać. Dlatego zaangażowanie naszego seminarium misyjnego, kleryków w organizację tego spotkania jest czymś naturalnym. Chodzi również o to, aby poprzez taką aktywność cały czas pielęgnować i rozwijać w sobie ducha misyjnego – dodał o. dr Marek Walkusz CSSp, rektor WSD Zgromadzenia Ducha Świętego w Bydgoszczy.

Oprócz całego dnia wspólnych zabaw i spotkań została zaprezentowana m.in. inscenizacja misyjna Dzieci wszystkich kontynentów.

 

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki