Logo Przewdonik Katolicki

Według maryjnego klucza

Błażej Tobolski
Fot.

Z krajowym duszpasterzem Ruchu Pomocników Matki Kościoła ks. dr. Teofilem Siudym, kapłanem archidiecezji częstochowskiej, rozmawia Błażej Tobolski

Od czterech lat pełni Ksiądz funkcję duszpasterza krajowego Pomocników. Z samym ruchem, jak się spodziewam, jest Ksiądz jednak związany o wiele dłużej?
– Początki mojego zaangażowania w Pomocników sięgają 1987 r., kiedy to przeżywaliśmy w Kościele Rok Maryjny. Wówczas w mojej archidiecezji zainicjowano działalność tego ruchu. Wówczas też rozpoczęły się regularne spotkania formacyjne. Skończyłem studia mariologiczne na KUL-u i zapewne również dlatego ówczesny metropolita częstochowski uznał, że będę się nadawał do prowadzenia tego maryjnego dzieła w diecezji. Od razu postanowiliśmy poszukać chętnych do włączenia się w Pomocników w sanktuariach maryjnych, również w tych maleńkich, których mamy na terenie archidiecezji wiele. Ten klucz doskonale się sprawdził. To właśnie w środowiskach, gdzie żywy jest kult maryjny, można wręcz powiedzieć w szkołach Maryi, w naturalny sposób wyrastają Pomocnicy.

Jednak nie we wszystkich diecezjach udało się utworzyć prężne grupy Pomocników Matki Kościoła?

– W początkach istnienia ruchu prawie każda diecezja w Polsce miała swojego duszpasterza za niego odpowiedzialnego. Kiedy przejmowałem obowiązki duszpasterza krajowego, liczba duszpasterzy diecezjalnych była już zdecydowanie mniejsza. Obecnie mamy tak naprawdę kilka prężnych diecezji, w których działa nasz ruch. Są to oczywiście obie diecezje warszawskie, gdzie pasterzem był sługa Boży kard. Stefan Wyszyński. Oprócz Częstochowy należą do nich także Łódź, Pelplin i Toruń oraz Poznań, który w sposób szczególny podjął to dzieło, adresując je również do dzieci i młodzieży. To, jak funkcjonują dziś grupy Pomocników w różnych miejscach w kraju, zależy przede wszystkim od prowadzących je animatorów i duszpasterzy.

A kto oprócz Księdza dba o to, jak wygląda działalność ruchu na szczeblu krajowym?

– Jako duszpasterz krajowy stoję na czele pięcioosobowego zarządu. Moim zastępcą jest natomiast Anna Rastawicka z Instytutu Prymasowskiego w Warszawie. Cały zarząd dba m.in. o organizację spotkań ogólnopolskich, czyli rekolekcji animatorów, które odbywają się na Jasnej Górze w Wielkim Poście, jak i ogólnopolskiej pielgrzymki, która od tego roku odbywać się będzie w ostatnią sobotę września.

Przybliżmy jeszcze, jak wygląda program formacyjny Pomocników.

– Aktualny program formacyjny przygotowano cztery lata temu, kiedy ruch przekształcił się w stowarzyszenie. Oparto go, tak jak podpowiadał to bł. Jan Paweł II, na Różańcu jako idealnej szkole formacyjnej. Cały cykl formacyjny rozpisaliśmy na cztery lata. Ten czas to moim zdaniem jakby nowicjat przygotowujący do Aktu oddania Maryi w macierzyńską niewolę miłości stanowiącego fundament ruchu. Założyliśmy, że dalsza formacja, skoro jesteśmy Pomocnikami Matki Kościoła, będzie nawiązywała do programu duszpasterskiego Kościoła w danym roku.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki