Logo Przewdonik Katolicki

Wspólny mianownik - miłość

Katarzyna Jarzembowska
Fot.

Caritas Diecezji Bydgoskiej gościła członków Stowarzyszenia św. Wincentego z holenderskiego miasta Groenlo. Wizyta studyjna wpisała się w tegoroczne obchody 69. Tygodnia Miłosierdzia

.

 
Spotkania w miejscach prowadzonych przez miejscową Caritas miały stać się okazją do wymiany doświadczeń i wzmocnienia współpracy na rzecz potrzebujących. Ks. prałat Wojciech Przybyła, nawiązując do hasła Tygodnia Miłosierdzia „Wiara żywa uczynkami”, podkreślił, że przekłada się ono na owocną współpracę z fundacją pomocową z Holandii. – Goście poznali wszystkie dzieła Caritas Diecezji Bydgoskiej. To nasz partner, który również współpracuje z holenderską Caritas – powiedział dyrektor. – Często jesteśmy świadkami zastraszania człowieka. Chce nam się wmówić, że w świecie brakuje miłości, szacunku, marginalizuje się człowieczeństwo. Tydzień Miłosierdzia pokazuje, że tak nie jest – dodał kapłan. Ks. prałat Przybyła uważa, że kiedy spojrzymy na wszystkie dzieła czynione w ciągu roku, odsłania się prawdziwy ogrom dobra. – To przede wszystkim ludzie, którzy mają niezwykle wrażliwe serca. Są osoby, którym zależy na tym, aby drugi człowiek miał lepiej. Miał poczucie, że ktoś się o niego troszczy i go kocha. Oczywiście, to wszystko wypływa z miłości Chrystusa. Gdybyśmy spoglądali na to czysto po ludzku, nie miałoby to sensu. Jednak każdy, kto zdecydował podzielić się miłością, dobrem, zobaczy, że one wracają ze zdwojoną siłą – stwierdził.
Goście z Holandii odwiedzili m.in. Warsztat Terapii Zajęciowej „Tęcza” Caritas Diecezji Bydgoskiej. Placówka przeznaczona jest dla osób z upośledzeniem umysłowym. Stwarza osobom niepełnosprawnym możliwość udziału w rehabilitacji zawodowej i społecznej poprzez terapię zajęciową. – Mamy pod swoimi skrzydłami 30 uczestników – powiedziała kierowniczka Monika Kudła. – Doświadczenie pracy w tym miejscu wzajemnie nas ubogaca. Potrafimy spojrzeć na wiele spraw z innej perspektywy, stając się przez to bardziej wrażliwi na potrzeby bliźnich – dodała. – Miłosierdzie to pojęcie głębokie i wymowne. Trzeba umieć żyć z drugim człowiekiem, być blisko niego, gdy na przykład choruje, cierpi, a nawet umiera. W naszym warsztacie tak jest. Dlatego szybko w tym miejscu się zaaklimatyzowałam. Gdyby tak nie było, nie byłabym szczęśliwa – powiedziała uczestniczka zajęć Joanna Grygoleit.
Koordynator Stowarzyszenia św. Wincentego w holenderskim Groenlo − Tonny Starte powiedział, że wizyta w Bydgoszczy i na terenie diecezji jest owocem wieloletniej współpracy z Caritas. – Cieszymy się, że możemy wesprzeć te dzieła, a dzisiaj jesteśmy w waszym kraju, aby zobaczyć konkretne dobro świadczone na rzecz drugiego człowieka. Tworzymy grupę osób, które pragną pomagać spontanicznie i bezinteresownie. To długofalowa pomoc dla konkretnych kościołów, a w ten sposób konkretnych osób. Wysyłamy nasze dary do Polski kilka razy w roku – powiedział.
Spotkanie zostało uwieńczone przekazaniem kolejnego transportu z pomocą na rzecz potrzebujących, który przybył do Bydgoszczy.
 
 
 
 

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki