Logo Przewdonik Katolicki

Grosz do grosza!

Marcin Jarzembowski
Fot.

Co zrobić z 1% podatku dochodowego? To coraz częstsze pytanie, kiedy jesteśmy świadkami intensywnej kampanii, w której swoimi pomysłami prześcigają się organizacje pożytku publicznego. Nic bardziej prostego, aby w jednej z rubryk rocznego rozliczenia wpisać tylko nr KRS. Warto! Mamy na to jeszcze tylko kilka dni!

  
Wydawałoby się, że przekazywanie 1% jest już „dobrym nawykiem”, ale tendencja spadkowa środków, które wpływają, świadczy o tym, że wcale tak nie jest. A przecież organizacje pożytku publicznego wspierane przez Kościół wciąż się rozwijają. Ich dobro jest kierowane do każdego z nas i często zależy właśnie od „wdowiego grosza”.
 
Chorzy i ubodzy
Od ponad 20 lat działa na terenie bydgoskiej parafii Świętych Polskich Braci Męczenników Hospicjum im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki. 1% przyczynia się do wymiernego wsparcia dla tych, którzy cierpią, wymagają pośrednio i naszej pomocy. – W ubiegłym roku otrzymaliśmy od podatników ponad 600 tys. zł. Jednak był już taki moment, kiedy suma ta wzrosła do miliona złotych – mówi Czesława Mieszkowska, dyrektor ds. finansowych placówki. Dzisiaj przed hospicjum ogromne zadanie – oddanie do użytku nowoczesnego gmachu, który powstał właśnie z ofiar jednoprocentowych. Trzeba go wyposażyć, aby mógł służyć kolejnym pokoleniom chorych i potrzebujących opieki medycznej. – Prowadząc inne akcje, zauważamy niestety, że społeczeństwo ubożeje. Jednak warto przekazać nawet kilka groszy – dodała Czesław Mieszkowska.
Nie zapominajmy również o Hospicjum św. Elżbiety w Złotowie, w którego struktury wchodzą: oddział opieki paliatywnej, poradnia opieki paliatywnej i walki z bólem, oddział opiekuńczo-leczniczy, zespół opieki domowej i oddział dziennego pobytu.
„Caritas zajmuje jedno z najważniejszych miejsc w Kościele. Myśmy zredukowali w pewnym sensie pojęcie «Caritas» do troski nad biednymi, ale w rzeczywistości to jest troska o każdego człowieka, szczególnie tego, który sam sobie nie potrafi pomóc i do którego trzeba wyciągnąć rękę” – to słowa bp. Jana Tyrawy z roku powstania diecezji. Ordynariusz wypowiedział je przy okazji święta patronalnego organizacji – w Niedzielę Bożego Miłosierdzia. – Czynimy naszą powinność, troszcząc się o każdego. To już dziesiątki tysięcy bliźnich i niezliczone środki finansowe przekazane na wsparcie. Caritas to: Ośrodek Adopcyjny, Warsztat Terapii Zajęciowej „Tęcza”, Centrum Pomocy „Betlejem”, Świetlica opiekuńczo-wychowawcza, Ośrodek Rekreacji Konnej „Pod Aniołami” i Pierogarnia „Pod Aniołami”. To także niezliczone ilości programów profilaktycznych i pomocowych. Więc 1% ma bez wątpienia ogromne znaczenie – powiedział dyrektor ks. prałat Wojciech Przybyła.
 
Dzieci i młodzież
„Wiatrak” – to słowo zostało zakodowane w pamięci i ludzkich sercach wielu pokoleń bydgoszczan, ale także diecezjan. Instytucja ma swoją siedzibę w największej dzielnicy miasta, jaką jest Fordon. W 2012 r. organizacja otrzymała z podatku ponad 160 tys. zł. Kwota została przekazana na działalność związaną z rozwijaniem talentów dzieci i młodzieży podczas zajęć pozalekcyjnych (tygodniowo z zajęć korzysta ok. 500 osób), niesieniem pomocy osobom niepełnosprawnym (objętych opieką jest 116 podopiecznych), wsparciem bezrobotnych w ramach działania Klubu Integracji Społecznej „Wiatrak” (miesięcznie z porad korzysta ok. 800 osób). „Wiatrak” zorganizował także wypoczynek letni.
Otrzymanie w tym roku od podatników wpłat z 1% będzie miało ogromne znaczenie w definitywnym zakończeniu budowy Domu Jubileuszowego, wyposażeniu pomieszczeń oraz rozkręceniu „Wiatraka” w nowych warunkach. – W zeszłym roku z pomocy w rozliczaniu PIT-ów przez zaprzyjaźnionych z „Wiatrakiem” księgowych skorzystało 610 osób. Te wpłaty „kręcą Wiatrak”, napędzają go. Rodzi się z tego wymierne dobro, które wciąż owocuje – powiedział prezes fundacji ks. Krzysztof Buchholz.
 
***do ramki z zachowaniem poniższej kolejności***
Wypełniając PIT, podajemy wyłącznie numer KRS organizacji, bez konieczności posługiwania się jej nazwą. Jeśli chcemy przeznaczyć pieniądze na określony cel, na chorą osobę, którą opiekuje się dana fundacja, wypisujemy jej dane. 1% podatku mogą przekazać rozliczający się w Polsce: podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych, podatnicy opodatkowani ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, podatnicy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą i korzystający z liniowej 19-procentowej stawki podatku. 1% mogą przekazać również emeryci pod warunkiem jednak, że samodzielnie wypełnią PIT-37 i zrezygnują z pomocy ZUS w tym zakresie.
 
Caritas Diecezji Bydgoskiej
KRS: 0000274681
 
Społeczny Komitet Budowy Szkoły Pomnika Jana Pawła II
KRS: 0000021673
 
Fundacja „Wiatrak”
KRS: 0000175233
 
Hospicjum im. ks. Jerzego Popiełuszki w Bydgoszczy
KRS 0000225818
 
Stowarzyszenie Hospicjum św. Elżbiety
KRS: 0000042841
 
Fundacja Świętej Jadwigi Królowej
KRS: 0000343404
 
Fundacja „Światło-Życie”
KRS 0000071891
W rubryce „Cel szczegółowy 1%” należy wpisać: Oddział Bydgoszcz
 
Salezjańskie Stowarzyszenie Wychowania Młodzieży
KRS 0000061527
W rubryce „Cel szczegółowy 1%” należy wpisać kod identyfikacyjny P04 lub w przypadku szkół salezjańskich S02
 
Stowarzyszenie Lokalne Salezjańskiej Organizacji Sportowej Rzeczypospolitej Polskiej w Bydgoszczy
KRS: 0000008704
 
Stowarzyszenie Niesienia Pomocy Osobom Uzależnionym od Alkoholu, Osobom Współuzależnionym oraz Ofiarom Przemocy „Alwernia”
KRS: 0000315328
 
Stowarzyszenie Bractwo Więzienne
KRS 0000144219
 
Stowarzyszenie Wspólnota Duchowa „Iskierki” w Bydgoszczy
KRS 0000051660
 
Stowarzyszenie „Rodzina Miłości Ofiarnej”
KRS: 0000013726
 
Fundacja Polskich Kawalerów Maltańskich w Warszawie Pomoc Maltańska
KRS:0000174988
W rubryce „Cel szczegółowy 1%” należy wpisać: Maltańska Służba Medyczna Bydgoszcz
 
Stowarzyszenie Miłosierdzia św. Wincentego á Paulo
KRS: 0000175353
W rubryce „Cel szczegółowy 1%” należy wpisać: Oddział Bydgoszcz

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki