Logo Przewdonik Katolicki

Po pięciu latach

Kamila Tobolska
Fot.

Takie chwile pozostają w pamięci na długo. Wraca się do nich z radością, na nowo je przeżywając. Wiedzą o tym także młodzi ludzie, którzy nie bez powodu określają się mianem przyjaciół Taizé.

  
Poznańskie środowisko Taizé, które przyjęło nazwę 71250 (taki kod pocztowy ma francuska miejscowość Taizé) postanowiło powrócić do wspólnej modlitwy z bratem Aloisem, przeorem Ekumenicznej Wspólnoty z Taizé. Uczestniczyło w niej 19 kwietnia 2008 r. w kościele pw. Nawiedzenia NMP w Poznaniu na Ratajach ok. 3 tys. osób. Dokładnie pięć lat później w tym samym kościele (tym razem w dolnej świątyni) i pod takim samym hasłem: „Dajmy się porwać mocy Zmartwychwstania!”, odbyło się spotkanie modlitewne ze śpiewami z Taizé. Uczestniczyło w nim prawie 200 młodych ludzi, w tym także ci, którzy obecnie angażują się w organizację cotygodniowych poznańskich modlitw i wyjazdów do Taizé.
 
Odkryć zaufanie
Podczas spotkania swoim świadectwem kilkunastomiesięcznego pobytu w Taizé w charakterze wolontariusza podzieliło się pięciu chłopaków z różnych miejsc Polski. Jak przyznał jeden z nich, Filip z Torunia, będąc tam, odkrył znaczenie słowa „zaufanie”. – W Taizé umocniłem przede wszystkim siebie, zaufanie do własnej osoby, do innych, a co najważniejsze do Boga – mówił Filip, dodając, że tym, co pozwoliło mu dobrze przeżyć ten wyjazd była codzienna wspólna modlitwa. – Takiego wspólnego patrzenia ku Chrystusowi, w duchu jedności, bardzo nam brakuje na co dzień. Warto więc korzystać z każdej możliwości uczestniczenia w takich modlitwach – podkreślił, zapraszając wszystkich chętnych do udziału w otwartym Spotkaniu Młodych Taizé, które odbędzie się w dniach 24−26 maja tego roku w Grębocinie k. Torunia.
 
Czas radości
Spotkanie z br. Aloisem wspominano także podczas rozmów przy herbacie, na które zaproszono młodych do sali kominkowej. Jak opowiadały „Przewodnikowi” organizatorki modlitwy Agata Chojnacka i Agnieszka Czarnecka, wydarzenie sprzed pięciu lat bardzo zapadło im w pamięć. − Agata troszczyła się wówczas o noclegi dla osób, które przyjechały z wielu miejsc kraju, a ja byłam zaangażowana w przeprowadzenie warsztatów tematycznych – wspominała Agnieszka, dodając, że oprócz nich w organizacji spotkania z br. Aloisem pomagał cały sztab ludzi. − To był przede wszystkim czas pełen radości, który bardzo nas zjednoczył. Dał nam też siły do działania, dzięki którym rok później zorganizowaliśmy w Poznaniu Europejskie Spotkanie Młodych – dodała Agata, przypominając, że pobyt br. Aloisa w Poznaniu był także początkiem współpracy młodych ludzi związanych z Taizé z Poznańską Grupą Ekumeniczną. Pamiętano o niej także w tym roku w modlitwie wiernych, podczas której proszono Boga m.in. o to, aby współpraca między Kościołami w naszym mieście przebiegała w pokoju i braterstwie.
 

 Modlitwy ze śpiewami z Taizé organizowane są regularnie w kilku poznańskich parafiach. Jednym z tych miejsc jest kościół pw. św. Wojciecha, w którym odbywają się one w każdy czwartek o godz. 20.00 (w ostatni czwartek miesiąca jest to Poznańska Modlitwa o Jedność Chrześcijan). Więcej na www.71250.org.
 
 
 

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki