Logo Przewdonik Katolicki

W duchu jedności

Błażej Tobolski
Fot.

W kaplicy panuje półmrok; przed charakterystycznym krzyżem palą się świeczki; wokół młodzi ludzie modlący się śpiewem i w milczeniu atmosfera czuwania podobna jak w Taizé. Taizé leży we Francji, na południu Burgundii. Tutaj w 1940 r. brat Roger założył międzynarodową wspólnotę ekumeniczną. Należący do niej bracia zobowiązują się na całe życie do dzielenia ze...

W kaplicy panuje półmrok; przed charakterystycznym krzyżem palą się świeczki; wokół młodzi ludzie modlący się śpiewem i w milczeniu – atmosfera czuwania podobna jak w Taizé.

Taizé leży we Francji, na południu Burgundii. Tutaj w 1940 r. brat Roger założył międzynarodową wspólnotę ekumeniczną. Należący do niej bracia zobowiązują się na całe życie do dzielenia ze sobą dóbr duchowych i materialnych, do zachowywania celibatu oraz do daleko idącej prostoty. Obecnie wspólnota liczy ponad stu braci, ewangelików i katolików, prawie trzydziestu narodowości.

Łączy nas idea Taizé
Ci, którzy odwiedzili to niezwykłe miejsce i zachwycili się jego „duchem”, spotykają się razem także w ciągu roku w swoich parafiach. W Poznaniu jednym z takich miejsc spotkań modlitewnych jest parafia pw. Matki Odkupiciela. – Nasze wspólnoty modlitewne nie są konkurencją dla grup parafialnych, bo na czuwanie przyjść może każdy. Sami zresztą również w większości angażujemy się w rozmaite inicjatywy parafialne. Łączy nas idea Taizé: dążenie do jedności chrześcijan wspierane właśnie modlitwą, chęć poznania historii, kultury i wiary ludzi z innych Kościołów chrześcijańskich. W końcu podobają nam się również śpiewy tej wspólnoty – mówi Magdalena Eichert. – Zaczynaliśmy od spotkań w gronie pięciu osób, które uczestniczyły w rekolekcjach u braci w Taizé. Polecam je wszystkim z całego serca. Teraz na cotygodniowe modlitwy przychodzi od 30 do 50 osób – dodaje.

Latem do Taizé
Wyjazdy na tygodniowe rekolekcje do Taizé poznańska wspólnota organizuje co roku podczas wakacji. Informacje na temat terminów oraz samej działalności grupy można znaleźć na stronie internetowej www.71250.org (ten tajemniczy numer to po prostu kod pocztowy do Taizé), pisząc na adres: info@71250.org lub dzwoniąc pod numer 502-327-720.

– Taizé jest źródłem, od którego warto zacząć poznawanie istoty tej wspólnoty. Czas tam spędzony pozwala włączyć się w rytm życia braci: modlitwę (piękne są zwłaszcza śpiewy!), pracę, a także wspólne spotkania z rówieśnikami z innych krajów (można tam spotkać naprawdę wspaniałych ludzi!); pogłębić własne życie wewnętrzne, ale i doświadczyć wiele radości oraz... ciszy, nieodłącznego elementu modlitwy w Taizé. Często brakuje nam jej na co dzień, nie doceniamy jej. A to podczas modlitwy można naprawdę spotkać Boga, zatrzymać się i spojrzeć z dystansu na siebie – przekonuje Magda.

Modlitwy o jedność chrześcijan ze śpiewami z Taizé dla mieszkańców Poznania i okolic odbywają się w każdy ostatni czwartek miesiąca (najbliższe 31 maja) o godz. 20 w kościele pw. św. Wojciecha. Ponadto cotygodniowe spotkania modlitewne w tym kościele są w czwartki o godz. 20, w parafii pw. Matki Odkupiciela (os. Jagiełły) we wtorki o godz. 19.30, a w kościele pw. Świętej Rodziny (os. Kopernika) w piątki o godz. 19.30.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki