Logo Przewdonik Katolicki

Dom na trwałym fundamencie

Katarzyna Jarzembowska
Fot.

Część edukacyjna bydgoskiego Domu Jubileuszowego tętni życiem. Jej otwarcia dokonano z udziałem przedstawicieli władz różnych szczebli, sponsorów, dzieci i młodzieży.

 
Gospodarzem żywego pomnika Jana Pawła II jest Fundacja „Wiatrak”. Dom został zbudowany zgodnie z nauczaniem papieża Polaka, określającym harmonijny i całościowy rozwój człowieka. – Uruchamiamy część edukacyjną, czyli tę kluczową, która od początku istnienia „Wiatraka” funkcjonuje jako element wychowawczy, formujący dzieci, młodzież, dorosłych – powiedział prezes fundacji ks. Krzysztof Buchholz. – To w tej przestrzeni jest realizowany dar papieża, który uczył nas, jak wychowywać i kształtować człowieka. Jak go przygotowywać do odpowiedzialnego i ofiarnego życia – dodał kapłan. „Wiatrak” czyni to wszystko od 18 lat. Dom Jubileuszowy otwiera przed fundacją zwiększone możliwości. – Spotykamy się 2 kwietnia, czyli w ważnym dniu narodzin Jana Pawła II dla nieba. Dlatego nie mogliśmy go nie zauważyć, ominąć. My codziennie się do Niego modlimy, słuchamy Go, prosimy o łaski i czytamy, wcielając wszystko, czego nas uczył, w życie naszych wychowanków – powiedział ks. Buchholz. Na wykończenie domu potrzeba 2 mln złotych. Niedawno w ramach akcji „Daj piątaka na Wiatraka” została przeprowadzona zbiórka na terenie kościołów całej diecezji. – Przekroczyliśmy 100 tys. złotych. Wierzę jednak, że papież odpowiednio poruszy umysły i serca osób, aby to dzieło wesprzeć – zakończył prezes „Wiatraka”.
Dom Jubileuszowy to sala widowiskowa, sale wykładowe, poradnia wsparcia, ogród zimowy, ale także siłownia, sala fitness, fizykoterapia i oczywiście kaplica. A wszystko w największej dzielnicy Bydgoszczy – Fordonie. – Myśl Jana Pawła II jest tutaj żywa. Przekraczając próg tego domu, to się po prostu czuje – powiedział były prezydent Bydgoszczy Konstanty Dombrowicz, wspierający inicjatywę od samego początku.
Dla Angeliki Brzezińskiej Dom Jubileuszowy jest miejscem spotkania osób chcących rozwijać umiejętności, zainteresowania, talenty. – Jako wolontariuszka GPS czuję, że to miejsce dla mnie. To taki dom miłości. Także do Jana Pawła II, którego obecności wciąż tutaj doświadczamy – powiedziała. – Mam poczucie, że dzieje się coś bardzo ważnego i historycznego. To uczucie, które towarzyszy chociażby w momencie odbioru nowego mieszkania – powiedziała Mariola Ciesielska, związana z „Wiatrakiem”. – Dla mnie wyjątkowe jest to, że ten dom stoi na miejscu kaplicy, gdzie rodziły się pierwsze inicjatywy naszej działalności. Miejscu, w którym również niejako dojrzewało moje chrześcijaństwo. Po drugie to dom Jana Pawła II. Taki żywy, w którym jego nauczanie chcemy przełożyć na konkrety w naszym życiu – dodała.
„Wiatrak” to zajęcia pozalekcyjne, opieka nad rozwojem niepełnosprawnych, wolontariat europejski, wsparcie dla bezrobotnych i starszych. To tysiące szczęśliwych osób, które skorzystały z tej oferty. – Jestem przekonany, że jest to miejsce, gdzie rozmowa o wartościach będzie się toczyć w trwały sposób. Wszystkim nam zależy, aby nasze dzieci uczyły się, rozwijały, zakładały rodziny. Więc tego typu fundamenty dla ukształtowania młodych ludzi są niezbędne – powiedział wicemarszałek województwa kujawsko-pomorskiego Edward Hartwich.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki