Logo Przewdonik Katolicki

Duchowa uczta

Marcin Jarzembowski
Fot.

Fundacja Wiatrak ma 17 lat! Podczas świętowania w Filharmonii Pomorskiej nie zabrakło urodzinowego tortu. Najważniejszym punktem był jednak koncert zatytułowany Odpowiedź Skargi na ludzkie skargi, na który składały się pieśni do słów XVI-wiecznych Kazań sejmowych premierowo wykonywane przez zespół Quadrans.

 

Fundacja „Wiatrak” ma 17 lat! Podczas świętowania w Filharmonii Pomorskiej nie zabrakło urodzinowego tortu. Najważniejszym punktem był jednak koncert zatytułowany „Odpowiedź Skargi na ludzkie skargi”, na który składały się pieśni do słów XVI-wiecznych Kazań sejmowych premierowo wykonywane przez zespół „Quadrans”.

 
Temat koncertu został dobrany nieprzypadkowo. W tym roku mija 400. rocznica śmierci wielkiego jezuity – ks. Piotra Skargi. Również uchwałą z 16 września 2011 r. Sejm ustanowił rok 2012 „Rokiem ks. Piotra Skargi”. – To duża uczta duchowa, budząca ducha patriotyzmu oraz miłości do ojczyzny – powiedział ks. Krzysztof Buchholz.
Prezes Fundacji „Wiatrak” dodał, że instytucja po tylu latach działalności na rzecz drugiego człowieka wchodzi niejako „w pełnoletność istnienia”. – Co w obecnych czasach, jeśli chodzi o organizacje pożytku publicznego, jest osiągnięciem dającym dużo radości oraz satysfakcji. Są za nami bardzo różne wydarzenia, epizody, okresy radości, wzniosłości, ale i poważnych trudności. Od początku postawiliśmy na Trójcę Świętą, Jana Pawła II i Matkę Teresę z Kalkuty. Na ludzi, dzięki których orędownictwu „Wiatrak” się kręci – powiedział.
Koncert w wykonaniu zespołu „Quadrans” powstał na kanwie ośmiu kazań, do których napisano teksty oraz specjalnie skomponowano muzykę. W sumie to dziesięć utworów i dzieło o nazwie Odpowiedzi Skargi na ludzkie skargi. – Słowa napisała Aleksandra Bacińska na podstawie wspomnianych Kazań sejmowych – tłumaczył kompozytor Piotr Szczepańczyk. – Ich problematyka jest aktualna po dziś dzień, jednak forma bardzo archaiczna. Dlatego Aleksandra Bacińska ujęła jej sedno w tekstach, które można było połączyć z muzyką pop-gospel, jaką wykonuje zespół. Poza tradycyjną częścią chóru i sekcji rytmicznej znalazły się aranżacje na kwartet smyczkowy oraz flet poprzeczny – dodał Szczepańczyk.
W czasie urodzin wręczono statuetki „Przyjaciel Wiatraka”. W tym roku otrzymali je: prezes firmy Kontbud Zbigniew Jasiecki oraz wicemarszałek województwa kujawsko-pomorskiego Edward Hartwich. Obaj, wraz z instytucjami, które reprezentują, od wielu lat wspierają „Wiatrak”, w tym wielką budowę Domu Jubileuszowego. Będzie on nową siedzibą fundacji. Aby mogła zostać ukończona, wciąż potrzeba blisko 2 mln zł. Stąd chociażby trwająca akcja „Daj piątaka na Wiatraka”.
Tylko w tym roku z oferty instytucji skorzystały ponad 33 tys. osób. – Z „Wiatrakiem” wspominam czasy studenckie. Zaczęłam wówczas korzystać z zajęć sportowych. Dzisiaj, kiedy jestem mamą, „Wiatrak” jakby za mną nadąża. Z oferty mogą korzystać zarówno młode mamy, jak i dzieci − powiedziała Anna Schmidt. – Uczęszczam między innymi na basen. Mam siedem lat i bardzo lubię „Wiatrak” – dodał jej syn, Tymek.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki