Logo Przewdonik Katolicki

Urszulańskie liceum

Kamila Tobolska
Fot.

Mało która szkoła ma taką historię. Otwierano ją bowiem cztery razy, a istnieje tylko dzięki determinacji sióstr urszulanek.

  

 

Ta szkoła to Liceum Ogólnokształcące prowadzone przy al. Niepodległości w Poznaniu przez Siostry Urszulanki Unii Rzymskiej, które 24 listopada uroczyście obchodziło 30. rocznicę wznowienia swojej działalności. Po raz pierwszy siostry uruchomiły w Poznaniu szkołę dla dziewcząt w 1857 r. Z powodu różnych historycznych zawieruch związanych z procesem germanizacji, II wojną światową i działaniami komunistów była ona trzykrotnie zamykana. W 1982 r. (warto przypomnieć, że był to okres stanu wojennego) zgromadzeniu udało się ją otworzyć na nowo. Obecnie stale cieszące się świetną opinią liceum kształci oprócz dziewcząt także chłopców, a w sąsiadującym z nim budynku urszulanki prowadzą również gimnazjum.
 
Nauka i wiara
Obchody 30. rocznicy ponownego otwarcia LO zgromadziły, oprócz grona pedagogicznego i uczniów, również absolwentów szkoły, jej byłych nauczycieli oraz zaproszonych gości. Najpierw uczestniczyli oni w uroczystej Mszy św. sprawowanej w kaplicy szkolnej pod przewodnictwem abp. Stanisława Gądeckiego. W homilii przypomniał on, że dobra szkoła nie służy wyłącznie przekazywaniu wiedzy. − Poza rozwojem ciała i rozumu dba ona o rzecz jeszcze ważniejszą, a mianowicie o rozwój ludzkiego ducha – podkreślił abp Gądecki. Jego zdaniem nieustannie trzeba pamiętać o tym, że „bez czystości serca umysł zawsze pozostanie ciemny”. − Wszelka nauka bez wiary służy raczej wypaczeniu umysłu aniżeli jego rozwijaniu − stwierdził kaznodzieja.
 
Anioły dla szkoły
Jak z kolei podkreśliła s. Franciszka Perczak, dyrektorka liceum, podczas drugiej części obchodów rocznicowych odbywającej się w auli, wdzięczność jest pamięcią serca. − Chcemy więc zatrzymać się i popatrzeć w przeszłość po to, aby nieustannie pamiętać o Bogu, który działa, i rozwinąć w sobie wiarę w to, że On jeden jest niezmienny i uczyni rzeczy cudowne w swoim czasie − mówiła siostra dyrektor. Wspólnie spędzony czas wypełniły wspomnienia, przybliżono także działalność szkoły, a w szczególnie udany sposób uczynili to sami uczniowie, prezentując nagrany przez siebie niezwykle ciekawy film. Na zakończenie uroczystości wręczono natomiast kilkudziesięciu zasłużonym osobom, w tym najstarszym stażem pedagogom, „Anioły dla szkoły”.
 

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki