Logo Przewdonik Katolicki

Teraz i przed laty

Kamila Tobolska
Fot.

Poznań ma wyjątkowe tradycje misyjne. Warto o nich pamiętać i na nich budować nasze zaangażowanie w dzieło przekazywania wiary.

 

Organizatorzy sympozjum „Dzielić się wiarą dzisiaj”, które odbyło się 30 listopada w Poznaniu, nawiązali do Międzynarodowego Kongresu Akademickich Kół Misyjnych, zorganizowanego w stolicy Wielkopolski 85 lat temu.
 
Ożywczy kongres
Kongres Misyjny, który odbył się w Poznaniu w 1927 r., był pierwszym tego typu wydarzeniem w Polsce. Podczas jego trwania do ok. 2,5 tys. uczestników przemawiali zarówno biskupi, jak i profesorowie uniwersytetów, redaktorzy czasopism, duchowni oraz świeccy z Polski, Francji, Austrii, Włoch, Belgii i Niemiec. Prymas Polski kard. August Hlond, jak pisał krótko przed rozpoczęciem kongresu, widział w nim „czynnik pogłębienia i ożywienia naszej pracy katolickiej w kraju”. I rzeczywiście, owocem tego wydarzenia było wezwanie wszystkich do codziennej modlitwy za misje i troski o powołania misyjne oraz prośba o ustanowienie w całym kraju dnia misyjnego, w którym cały naród będzie się modlił za misje. Od jego organizatorów wyszła też do Episkopatu Polski propozycja założenia seminarium dla misji zagranicznych. Poznański kongres był także punktem wyjścia dla akcji misyjnej w całym kraju, a szczególnie w środowisku inteligenckim, wśród kapłanów, członków Papieskich Dzieł Misyjnych, jak też w akademickim ruchu misyjnym. Jego znaczenie dla polskiej kultury misyjnej porównywano do roli, jaką w życiu wewnętrznym spełniają rekolekcje zamknięte czy misje ludowe w życiu religijnym parafii.
 
Odkrywając misyjne powołanie
Z kolei podczas tegorocznego sympozjum mówiono o tym, jak można dzielić się wiarą w obecnych czasach. Wzięli w nim udział przede wszystkim członkowie różnych środowisk misyjnych i ewangelizacyjnych działających na terenie naszej archidiecezji, m.in.: Werbistowskiego Centrum Młodych „Tabor”, Wspólnoty św. Jacka, Sekcji Misyjnej Klubu Inteligencji Katolickiej czy Akademickiego Koła Misjologicznego oraz siostry klawerianki z Archidiecezjalnego Centrum Misyjnego, klerycy z seminarium misjonarzy oblatów w Obrze, a także przedstawiciele Akcji Katolickiej i różnych parafii.
Zwracając się do zebranych w auli poznańskiego Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM, abp Stanisław Gądecki podkreślił, że Rok Wiary w połączeniu z rocznicą Kongresu Misyjnego jest dobrą okazją do tego, aby samemu wejść w to, co nazywamy osobistym wymiarem wiary, czyli w więź z Chrystusem, a następnie doprowadzić do tej więzi także drugiego człowieka. – Nakaz Chrystusa: „Idźcie na cały świat i nauczajcie wszystkie narody” obowiązuje w dalszym ciągu, bowiem jeszcze nie wszystkie narody ujrzały światło Chrystusa. My z kolei mamy obowiązek apostolstwa, który wynika z samego chrztu. Dlatego kiedy człowiek dobrze przeżywa swoje powołanie chrzcielne, to też łatwiej mu zrozumieć i odkryć swoje powołanie misyjne – tłumaczył arcybiskup.
 
 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki