Przepisy
Kodeks drogowy tylko w jednym miejscu precyzuje odległość między pojazdami. Jeśli poruszamy się poza obszarem zabudowanym w tunelach o długości przekraczającej 500 m, musimy zachować odległość przynajmniej 50 m. W pozostałych przypadkach kierowca zobowiązany jest „utrzymywać odstęp niezbędny do uniknięcia zderzenia w razie hamowania lub zatrzymania się poprzedzającego pojazdu”. Bezpieczna odległość zależy od wielu czynników, przede wszystkim od prędkości i warunków panujących na drodze.
Czas reakcji
Przeciętny kierowca potrzebuje ok. 1 sekundy na podjęcie odpowiedniego działania w wyniku zaistniałej sytuacji. Czas reakcji może się wydłużyć, np. gdy jesteśmy zmęczeni. W praktyce zaleca się, by odległość między pojazdami wynosiła przynajmniej 2 sekundy drogi. Odstęp między pojazdami jest wówczas uzależniony od prędkości (np. dla prędkości 90 km/h wynosi 50 m). Jadąc samochodem, możemy w łatwy sposób określić tę odległość. Gdy pojazd przed nami będzie mijał jakiś punkt odniesienia (np. znak drogowy), odliczmy 2 sekundy. Jeśli w tym czasie nie dojedziemy do tego punktu, jesteśmy w odległości 2 sekund drogi.
Wielu kierowców nie zachowuje odpowiedniego dystansu, jeżdżąc na tzw. zderzak. Wówczas nie tylko nie mają odpowiedniego czasu na reakcję w awaryjnej sytuacji, ale również bardzo ograniczają sobie widoczność, co nie pozwala im dobrze ocenić sytuacji na drodze.
Doświadczenie i rozwaga
Pamiętajmy jednak, że dobre praktyki to nie wszystko. Czasem zachowanie tak dużej odległości jest niemożliwe. W innej sytuacji – np. podczas bardzo dużej mgły – trzeba ją jeszcze zwiększyć. Najważniejsze jest więc doświadczenie i rozwaga.