Logo Przewdonik Katolicki

Rozmodlona "Margaretka"

Katarzyna Jarzembowska
Fot.

Msza św., wymiana doświadczeń, konferencja to tylko niektóre punkty programu spotkania modlitewnego członków Apostolatu aMargaretka, które odbywało się w parafii Świętej Trójcy w Łobżenicy.

Msza św., wymiana doświadczeń, konferencja – to tylko niektóre punkty programu spotkania modlitewnego członków Apostolatu „aMargaretka”, które odbywało się w parafii Świętej Trójcy w Łobżenicy.

 

Zainicjowana w tym miejscu grupa zrzesza 312 osób: m.in. z Łobżenicy (114), Bydgoszczy (89), Wrocławia (23), Piły (8) oraz Szczecina (4).

 

Modlitwa za Kościół

Cel jest jeden – modlitwa za kapłanów. Zostało nią objętych ok. 140 księży. Elżbieta Kugacz, która jest odpowiedzialna za Apostolat, zapowiada, że liczba ta z pewnością wzrośnie. Opieką są otoczeni kardynałowie, biskupi, kapłani pracujący w diecezjach i na misjach. Wśród hierarchów polskiego Kościoła można wymienić chociażby kard. Kazimierza Nycza, kard. Stanisława Dziwisza czy bp. Jana Tyrawę.

Słowo Boże w czasie Mszy św. wygłosił ks. prałat Janusz Mnichowski. Kapłan mówił o sile nieustannej modlitwy – także tej zanoszonej za kapłanów.

Proboszcz parafii oraz dziekan łobżenicki ks. Karol Glesmer podkreślił, że modlitwa za kapłanów jest modlitwą za Kościół. Jest również wyrazem odpowiedzialności, zrozumienia i dorastania „na dobrej drodze do wypełniana swego powołania, a zarazem budowania duchowych więzi po myśli Pana Boga”. – Jesteśmy ludźmi radosnej nadziei. W tęsknym czekaniu wspomaga nas Duch Święty. On uczy modlitwy, On też ukazuje jej właściwy przedmiot. On współdziała z chrześcijanami w każdym szczególe życia. Stąd wszystko, co ich spotyka, przymnaża im dobra – powiedział kapłan.

Podczas wygłoszonej konferencji, która nawiązywała do myśli programu duszpasterskiego „Wy jesteście solą ziemi”, ks. Glesmer wyraził wdzięczność w imieniu swoim i kapłanów za nieustanną modlitwę. – Wasza wspólnota, której celem jest modlitwa za kapłanów w łobżenickiej parafii, ma szczególne znaczenie. To właśnie z tej pięciotysięcznej wspólnoty „wyszło” tak wiele powołań. Od 1952 roku – 34 kapłanów oraz prawie 40 sióstr zakonnych – dodał.

 

Przyrzeczenie do końca życia

Grupę Apostolatu „Margaretka” w Łobżenicy tworzą również mieszkańcy Mielca, Koronowa, Chodzieży, Gdańska, Grodzanowa, Sicienka, Białej Podlaskiej, Chojnic, Łodzi, Poznania, Mroczy, Warszawy, Złotowa, Zamościa, Białegostoku oraz Wiednia. – Zasady są jasne i proste – tłumaczy Elżbieta Kugacz. – Jedna osoba w wybranym przez siebie dniu modli się ustaloną przez „siódemkę” modlitwą za konkretnego kapłana. Również ta sama osoba w tym samym dniu może modlić się za większą liczbę księży. Pod warunkiem ponawiania takiej samej „ilości” modlitwy. Tu ważna jest przede wszystkim wierność zobowiązaniom – podkreśliła.

Dla umocnienia tego postanowienia do końca życia i w wolności serca składa się przyrzeczenie. – Poszczególne dni tygodnia wiążemy z Siedmioma Darami Ducha Świętego. Osoba, wybierająca jeden z siedmiu dni, wybiera jednocześnie jeden z darów, który uprasza dla kapłana. Począwszy od niedzieli, są to dary: Mądrości, Rozumu, Rady, Męstwa, Umiejętności, Pobożności oraz Bojaźni Bożej – zakończyła Elżbieta Kugacz.

Centrum Apostolatu „Margaretka” –  Ośrodek Krzewienia Modlitwy za Kapłanów w Polsce powstał w kwietniu 2009 r. w odpowiedzi na rosnące zainteresowanie wiernych tą formą modlitwy. A jest ona odpowiedzią na prośbę Maryi Królowej Pokoju. Ojcu Jozo Zovko, byłemu proboszczowi parafii w Medjugorje (Bośnia i Hercegowina), objawiła się Maryja, która płakała przed nim z powodu duchownych. Usłyszał wówczas słowa: „Powiedzcie moim drogim kapłanom, moim drogim synom, że muszą mocniej wierzyć! Muszą chronić wiarę Kościoła. Powiedzcie moim drogim kapłanom, aby modlili się na różańcu każdego dnia”.

Apostolat od 1981 r. gromadzi wiernych na całym świecie. Członkami są osoby, które pragną chronić swoich pasterzy najskuteczniejszą bronią, jaką jest modlitwa. W ten sposób umacniają także swoją osobistą więź z Chrystusem za pośrednictwem Matki Bożej. Symbolem Apostolatu jest kwiatek o siedmiu płatkach symbolizujących dni tygodnia. W jego centrum wpisuje się imię i nazwisko kapłana, zaś na listkach umieszcza imiona i nazwiska osób lub rodzin, które składają Bogu przyrzeczenie dożywotniej modlitwy.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki