Logo Przewdonik Katolicki

Diody LED

Szymon Puchalski
Fot.

Z rynku systematycznie znikają tradycyjne żarówki. W zamian co raz częściej wybieramy m.in. żarówki LED-owe. Co powinniśmy o nich wiedzieć?

Z rynku systematycznie znikają tradycyjne żarówki. W zamian co raz częściej wybieramy m.in. żarówki LED-owe. Co powinniśmy o nich wiedzieć?

 

Czym jest LED?

LED, z angielskiego light-emitting diode, to dioda elektroluminescencyjna, czyli dioda świecąca. W elektronice znana jest już od lat 60. Jednak dopiero skonstruowanie diody dużej mocy, emitującej silne światło, umożliwiło jej konkurowanie z tradycyjnymi żarówkami czy świetlówkami. Współczesne diody dostępne są z tradycyjnymi gwintami, co pozwala na użycie LED-ów w starych instalacjach.

 

Zalety i wady

Diody LED charakteryzują się wysoką efektywnością. Dzięki temu zużywają znacznie mniej prądu niż tradycyjne żarówki, a ponadto się nie grzeją. Umożliwia to stosowanie żarówek LED w nietypowych warunkach (np. blisko oświetlanego przedmiotu lub w chłodniach). Diody LED są również dużo bardziej wytrzymałe. Nie zawierają elementów ruchomych ani szklanych, przez co są odporne na upadek. Diody LED emitują światło kierunkowe. Wykorzystuje się tę cechę do konstrukcji żarówek o bardzo zogniskowanym źródle światła. Zaleta ta jest wadą wówczas, gdy chcemy uzyskać rozproszenie światła podobne do tradycyjnej żarówki – wówczas stosowane są soczewki. Ciekawe efekty świetlne można uzyskać, stosując barwne żarówki LED, które występują praktycznie w każdym kolorze.

Główną wadą żarówek LED jest ich wysoka cena. Szczególnie drogie są te o ciepłych odcieniach bieli – ich światło najbardziej przypomina to emitowane przez tradycyjną żarówkę. Trzeba jednak pamiętać, że czas działania żarówki LED jest 10-kronie dłuższy od tej tradycyjnej. Warto więc rozważyć zakup żarówki LED, nie tylko podczas remontu, lecz również podczas wymiany pojedynczej, przepalonej żarówki.

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki