Logo Przewdonik Katolicki

Walka o życie

Katarzyna Jarzembowska
Fot.

Kapłani, wspólnoty, grupy modlitewne, wierni m.in. z Gołańczy, Lutowa, Pęperzyna, Sitna oraz odległych parafii diecezji bydgoskiej przywitali 16 sierpnia ikonę Matki Bożej Częstochowskiej Od Oceanu do Oceanu. Celem ekumenicznej peregrynacji, która objęła 23 kraje, była modlitwa w intencji życia.

Kapłani, wspólnoty, grupy modlitewne, wierni m.in. z Gołańczy, Lutowa, Pęperzyna, Sitna oraz odległych parafii diecezji bydgoskiej przywitali 16 sierpnia ikonę Matki Bożej Częstochowskiej „Od Oceanu do Oceanu”. Celem ekumenicznej peregrynacji, która objęła 23 kraje, była modlitwa w intencji życia.

 

Ikona nawiedziła najpierw parafię św. Wawrzyńca w Nakle n. Notecią. Ks. Dawid Perlik podkreślił, że „modlitwa była niezwykle żywa, co pokazuje wyraźnie, jak wielką czcią i miłością darzą Maryję wierni ziemi nakielskiej”.

Następnie obraz powitano w bydgoskiej katedrze, gdzie Eucharystii przewodniczył bp Jan Tyrawa. Hierarcha, wyjaśniając symbolikę i znaczenie pojęcia ikony, dodał, że przybywa ona ze szczególną misją obrony życia. Pasterz diecezji stwierdził z bólem, że wartość życia, niestety, spowszedniała. To spowodowało z kolei utratę szacunku dla życia. – Postępujemy jak typowy silny człowiek, który potrafi sobie zabezpieczyć życie organizacją państwa i prawa. Kiedy jednak chodzi o zabezpieczenie życia tym, którzy nie są silni, a każdy z nas był w takiej sytuacji, to już tego życia nie bronimy. Jeśli wydaje się, że nam zagraża, próbujemy je zlikwidować – mówił.

Diecezjalny duszpasterz rodzin ks. Arkadiusz Muzolf przypomniał, że to kolejna inicjatywa związana z obroną najważniejszych wartości. – Nie zatrzymujemy się, ale jednoczymy, a przez to wzmacniamy we wspólnej modlitwie – powiedział.

Wśród wiernych, którzy przybyli do katedry, znalazł się Roman Kilanowski z Domowego Kościoła. Na co dzień jest mężem i ojcem trzech synów. – O życie trzeba walczyć w każdym miejscu i o każdym czasie. Wielkim błogosławieństwem dla mnie jest to, że mogę w tym wydarzeniu uczestniczyć – powiedział.

Następnego dnia wizerunek przewieziono do bydgoskiej parafii św. Łukasza Ewangelisty. Tam ikona została wprowadzona do budującego się kościoła. – Jako parafia od czterech lat przygotowujemy się do nawiedzenia obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, który przybędzie do naszej diecezji w 2017 r., organizując również diecezjalną pielgrzymkę na Jasną Górę. To wielkie i historyczne wyróżnienie dla naszej wspólnoty – powiedział proboszcz ks. Mirosław Pstrągowski. Ikona odjechała z Bydgoszczy do Torunia. Organizatorami peregrynacji byli ludzie świeccy, liderzy ruchów pro-life z 24 krajów.

 

 

 

 

 

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki