Logo Przewdonik Katolicki

Wokół ołtarza Pańskiego

Katarzyna Jarzembowska
Fot.

Granitowy ołtarz z nowym wystrojem prezbiterium - to dar wiernych na jubileusz 25-lecia parafii Matki Boskiej Częstochowskiej. Uroczyste dziękczynienie za wspólnotę parafialną, za nową świątynię - połączone z poświęceniem ścian i ołtarza - odbyło się w niedzielę 9 października przy ul. Żmudzkiej. Świętych obrzędów dokonał ordynariusz diecezji bydgoskiej. - Parafia wybudowała...

Granitowy ołtarz z nowym wystrojem prezbiterium - to dar wiernych na jubileusz 25-lecia parafii Matki Boskiej Częstochowskiej. Uroczyste dziękczynienie za wspólnotę parafialną, za nową świątynię - połączone z poświęceniem ścian i ołtarza - odbyło się w niedzielę 9 października przy ul. Żmudzkiej. Świętych obrzędów dokonał ordynariusz diecezji bydgoskiej. - Parafia wybudowała sobie kościół jako zasadnicze miejsce jej gromadzenia się wokół ołtarza Pańskiego, wokół liturgii, która stanowi rdzeń, centrum życia Kościoła - powiedział do zebranych bp Jan Tyrawa.



Historia parafii sięga korzeniami 1969 roku. Wówczas kard. Stefan Wyszyński podjął decyzję o zawiązaniu ośrodka duszpasterskiego. Został on umieszczony w kaplicy Sióstr Wincentek, które prowadziły na Bartodziejach ochronkę. Kiedy władze rozebrały kaplicę, ośrodek przeniósł się na drugą stronę ulicy - do prywatnego domu (matki ks. Bogusława Jerzyckiego), gdzie sprawowano służbę Bożą aż do czasu powstania nowego kościoła.
W 1980 roku Prymas Tysiąclecia powołał do życia nową parafię pw. Matki Boskiej Częstochowskiej, która dała początek dwóm innym wspólnotom - Matki Bożej Zwycięskiej i Matki Bożej Ostrobramskiej. Zanim podjęto trud wzniesienia nowej świątyni, trzeba było pokonać rozliczne przeszkody - prawdziwą batalię stoczono o teren pod budowę kościoła. Plac u zbiegu Żmudzkiej i Fordońskiej został wykupiony w 1995 roku, ale jeszcze przez rok trwały "przepychanki z projektem". - Początkowo nie chciano nam go zatwierdzić. Jak się potem okazało, trudności polegały na tym, iż zamierzano w tym miejscu postawić supermarket. Ale chwała Boża wygrała i Matka Boża tak pokierowała sprawami, że powstała tutaj świątynia pod jej wezwaniem - wspomina ks. prałat Stanisław Kotowski, od 1993 roku proboszcz wspólnoty.
Bydgoska parafia nie jest jedyną w diecezji, której patronuje Czarna Madonna. Posiada jednak niezwykły skarb - kopię obrazu Nawiedzenia, sporządzoną przez prof. Torwirda. - Obraz Nawiedzenia i jego kopia zostały złączone ze sobą w katedrze gnieźnieńskiej. Doszło do tzw. pocałunku tych dwóch obrazów - podkreśla ks. Kotowski.
Zdaniem biskupa Jana Tyrawy, uroczystość poświęcenia nowo wybudowanego kościoła zamyka pewien okres w dziejach wspólnoty. Wyprowadza parafię ze stanu przejściowego, kształtowania się, a wprowadza w okres, który można nazwać pewną stałością, gdzie zwraca się uwagę nie tyle na tworzenie wspólnoty, ile na coraz lepsze jej funkcjonowanie. Ordynariusz nawiązał także w homilii do szczególnej misji, jaka wpisana jest w posłannictwo Kościoła. - To właśnie Kościół jest instytucją, śmiem twierdzić jedyną na świecie, która ma odwagę stanąć wobec człowieka i mówić mu prawdę o Bogu, i wzywać do nawrócenia…

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki