Logo Przewdonik Katolicki

DAR, OŁTARZ, BRAT

kard. Gianfranco Ravasi
Fot.

Jeśli więc przyniesiesz dar swój przed ołtarz i tam sobie przypomnisz, że brat twój ma coś przeciw tobie, zostaw tam dar swój przed ołtarzem, a najpierw idź i pojednaj się z bratem swoim. Potem przyjdź i dar swój ofiaruj. (Mt 5, 2324)

 

Jeśli więc przyniesiesz dar swój przed ołtarz i tam sobie przypomnisz, że brat twój ma coś przeciw tobie, zostaw tam dar swój przed ołtarzem, a najpierw idź i pojednaj się z bratem swoim. Potem przyjdź i dar swój ofiaruj. (Mt 5, 23–24)

Procesja wiernych wstępuje do świątyni na Syjonie, by złożyć rytualne dary. W drzwiach wejściowych lewita wygłasza szereg warunków wymaganych, by zostać dopuszczonym do sprawowania kultu. Jakie są te klauzule przyjęcia? Normy czystości zewnętrznej z ablucjami, które miały miejsce w wielu starożytnych świątyniach, a dziś jeszcze w fontannach i studniach przy meczetach? Zasady dotyczące stroju, wywieszane współcześnie przy wejściu do naszych katedr i zabytkowych kościołów? Starożytny zbiór żydowskich tradycji Talmud również poucza, że „nie wolno wchodzić na wzgórze świątynne w butach ani z torbą, ani z pyłem na stopach i nie wolno spluwać na ziemię”.

 

Pełne teksty artykułów "Przewodnika Katolickiego" w Internecie ukazują się po 10 dniach od daty wydania drukiem.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki