Logo Przewdonik Katolicki

Kapłani powinni być święci

Błażej Tobolski
Fot.

Te właśnie słowa z tegorocznego listu do kapłanów kard. Mauro Piacenzy, prefekta Kongregacji ds. Duchowieństwa, stanowiły przedmiot rozważań dla proboszczów z archidiecezji poznańskiej.

 

 
Księża proboszczowie wzięli udział w dorocznym spotkaniu modlitewnym w kościele pw. św. Jana Vianneya na poznańskim Sołaczu. Odbyło się ono 2 sierpnia, na dwa dni przed liturgicznym wspomnieniem ich patrona, świętego proboszcza z Ars.
 
Kapłański przykład
Oprócz wspólnej modlitwy brewiarzowej i adoracji Najświętszego Sakramentu, kapłani wysłuchali konferencji ks. kanonika Mariana Cylki, proboszcza parafii pw. św. Wojciecha w Dalewie (dekanat krzywiński). Odwołując się do wspomnianego listu, podkreślił on, że kapłani nie mogą uświęcić siebie bez pracy na rzecz świętości powierzonych ich opiece ludzi, a zarazem ta praca nie jest możliwa, jeśli nie jest poprzedzona pracą nad własnym uświęceniem. Jednocześnie ks. Cylka przypomniał adhortację apostolską Menti Nostrae Piusa XII o podniesieniu świętości życia kapłańskiego. Zachęcił też swoich współbraci do sięgania po jej wciąż aktualny, mimo że ogłoszony w 1950 r. tekst. Omawiając zawarte w niej wskazania, mające pomóc kapłanom w podążaniu drogą świętości, zwrócił szczególną uwagę na ich odpowiedzialność za młodzież, u której dostrzegają oni oznaki powołania i za młodych kapłanów. – Powinniśmy być dla nich ideałem pobudzającym do naśladowania Chrystusa, a tymczasem zapał i żarliwość, z jakimi młodzi księża przystępują zazwyczaj do sprawowania swoich kapłańskich obowiązków, mogą niekiedy przygasnąć, a co najmniej osłabnąć, na skutek złego przykładu starszych księży – stwierdził ks. Cylka, cytując papieską adhortację.
 
Świeccy pomogą
Natomiast bp Zdzisław Fortuniak, który przewodniczył spotkaniu, odniósł się również do dzieła nowej ewangelizacji, przed mającym się odbyć w październiku w Rzymie synodzie biskupów poświęconym temu zagadnieniu. – Nowa ewangelizacja to przede wszystkim docieranie z Dobrą Nowiną do tych, którzy są ochrzczeni, a nie mają związku z Kościołem – zauważył, dodając, że szczególną troską duszpasterską trzeba objąć również tych, którzy są dzisiaj w Kościele. – Jeśli bowiem ich wiara nie będzie mocna, nie ma żadnej gwarancji, że w nim pozostaną – zaznaczył. Dlatego zachęcił księży proboszczów do szukania pomocy w podejmowaniu tego wielkiego wyzwania wśród odpowiednio uformowanych ludzi świeckich. Zaznaczył przy tym, że propozycję takiej formacji daje w naszej archidiecezji utworzona w 2010 r. Szkoła Katechistów. – Jej absolwenci służą w parafii konkretną pomocą, m.in. poprzez prowadzenie katechez przed chrztem dziecka, dla rodziców dzieci pierwszokomunijnych czy dla młodzieży przygotowującej się do bierzmowania – wyjaśnił bp Fortuniak, przypominając, że jeszcze można zgłaszać kandydatów z parafii (szczegóły na: www.katecheza.pl).
 

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki