Logo Przewdonik Katolicki

Mamy nowych kapłanów!

Błażej Tobolski
Fot.

Z pomocą Boga i naszego zbawiciela, Jezusa Chrystusa, wybieramy tych naszych braci do stanu prezbiteratu zdecydował abp Stanisław Gądecki.

– Z pomocą Boga i naszego zbawiciela, Jezusa Chrystusa, wybieramy tych naszych braci do stanu prezbiteratu – zdecydował abp Stanisław Gądecki.

 

Metropolita poznański podczas uroczystej Eucharystii, której przewodniczył 24 maja w katedrze, ustanowił 19 nowych kapłanów (neoprezbiterów) dla naszej archidiecezji i jednego dla Kongregacji Oratorium św. Filipa Neri na Świętej Górze k. Gostynia. Na każdego z nich nałożył w milczeniu ręce, udzielając im sakramentu kapłaństwa mocą Ducha Świętego, przekazywaną od czasów apostolskich. Gest ten za arcybiskupem powtórzyli wszyscy obecni w katedrze kapłani.

– Oto święcimy następne pokolenie prezbiterów i po raz kolejny moc Ducha Świętego udziela się słabym ludziom – mówił w homilii arcybiskup, podkreślając jednocześnie, że kapłan w sposób szczególny powinien zawsze trwać w Chrystusie i Jego miłości. To zjednoczenie z Chrystusem powinno być dla nich także wzorem zjednoczenia z biskupem. – Niech kapłani będą tak zestrojeni z biskupem jak struny z cytrą. Wasza zgoda i harmonia miłości niech wyśpiewuje światu Jezusa Chrystusa – zaznaczył kaznodzieja, cytując św. Ignacego Antiocheńskiego, Ojca Kościoła żyjącego w IV w. – Duchowieństwo, które nie szanowałoby swojego biskupa, byłoby największym nieszczęściem, jakie może spotkać diecezję – dodał pasterz archidiecezji. Abp Gądecki zauważył również, że w takiej mierze, w jakiej każdy z kapłanów posiada jasną świadomość swojej przynależności do Chrystusa, w takiej będzie też w stanie trwać w jedności z innymi kapłanami. Wszyscy prezbiterzy bowiem, jak podkreślił, „związani ze sobą najściślejszym braterstwem sakramentalnym tworzą jeden zespół kapłański, a chociaż są zajęci różnymi obowiązkami, wykonują jedną posługę kapłańską”.

Kaznodzieja zwrócił też uwagę, że poza jednością z Chrystusem i współbraćmi, jedność powinna panować także w samej osobowości kapłana. – Niech uczynki twoje nie przeczą mowie, aby, gdy przemawiasz w kościele, nie odpowiadał ci ktoś po cichu: „Dlaczego więc sam tego nie czynisz?” – przestrzegł arcybiskup. Wskazał przy tym, że przykłady współczesnych kapłanów, chociażby bł. Jana Pawła II czy bł. ks. Jerzego Popiełuszki, dowodzą, że tam gdzie modlitwa, celebrowanie Eucharystii, wierność konfesjonałowi i gotowość do poświęceń budują komunię z Bogiem i z ludźmi, tam misja kapłańska obfituje w nadzwyczajne owoce. – Duchu Światłości, wyryj niezatartymi zgłoskami w naszym umyśle przekonanie, że nasze apostolstwo będzie skuteczne tylko na miarę tego, jak my sami będziemy żyli życiem nadprzyrodzonym, którego Ty sam jesteś pierwszą zasadą, a Jezus Chrystus jest źródłem – modlił się abp Gądecki.

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki