Logo Przewdonik Katolicki

"Wam nie damy, my wyTRWAMy"

Magdalena Guziak-Nowak
Fot.

10 tysięcy osób z flagami i transparentami protestowało w obronie TV Trwam.

W minioną niedzielę odbyła się kolejna manifestacja w duchu walki o wolność mediów. Do Krakowa przyjechali m.in. mieszkańcy Opola, Tychów, Katowic, Skoczowa, Wadowic, Nowego Targu, Zakopanego, Spytkowic, Krynicy. Sprzeciwiali się decyzji Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, która w styczniu nie przyznała telewizji o. Tadeusza Rydzyka miejsca na multipleksie cyfrowym. W uzasadnieniu swojej decyzji KRRiT podała, że sytuacja finansowa Fundacji Lux Veritatis – zarządcy Trwam – jest niestabilna, co przeczy obiektywnym wskaźnikom ekonomicznym. Zdaniem redemptorysty jest to decyzja polityczna zmierzająca do tego, by wykluczyć stację z medialnego krajobrazu Polski.

Krakowski protest rozpoczął się Mszą św. o godz. 11.00 w kościele oo. bernardynów pod Wawelem. Następnie uczestnicy przeszli ul. Grodzką na Rynek Główny pod wieżę ratuszową. Skandowali: „Wolne media w wolnej Polsce”, „Demokracja zamiast dekoracji”, „Nie oddamy wam TV Trwam”, „Precz z cenzurą”. Niosąca transparent młodzież krzyczała „Chodźcie z nami, moherami”, obalając w ten sposób stereotyp, że koncesją dla Trwam interesują się tylko emeryci i renciści. Wśród uczestników manifestacji byli także politycy, dziennikarze, przedstawiciele władz miasta, posłowie i senatorowie, rodzice z małymi dziećmi, które niosły w rękach bukiety biało-czerwonych róż, a także Jan Pospieszalski, redaktor naczelny „Gazety Polskiej” Tomasz Sakiewicz, Zuzanna Kurtyka i prof. Andrzej Nowak.

Pod wieżą ratuszową zebranych przywitał Jan Pospieszalski. – To demonstracja w obronie wolności, wolnych mediów i nieskrępowanego dostępu do informacji – mówił publicysta. Szefowa klubu „Gazety Polskiej” z Gliwic Marta Święcicka odczytała petycję do KRRiT. „Wiedza jest sitem, na którym zatrzymuje się kłamstwo” – napisali organizatorzy protestu. „Pokrętne tłumaczenia decydentów oparte na nieprawdziwych danych nie przekonują Polaków, nie przystoją ludziom honoru, zwłaszcza podającym się za praktykujących katolików”. Tomasz Sakiewicz podkreślił, że politycy rządzą obecnie od katastrofy do katastrofy, a koncesji odmówili, bo boją się prawdy.

Manifestację zorganizowało stowarzyszenie Solidarni 2010, kluby „Gazety Polskiej” i Koła Przyjaciół Radia Maryja.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki