Logo Przewdonik Katolicki

"Warto wiedzieć" - katechezy katedralne

Monika Białkowska
Fot.

Od Wielkiego Postu gnieźnianie będą mieli szansę pogłębić swoją wiedzę: w krótkiej i przystępnej formie specjaliści odpowiadać będą na najbardziej dręczące pytania, stawiane Kościołowi.

 

Katechezy katedralne są inicjatywą prymasa Polski abp Józefa Kowalczyka, który proponując ich podjęcie, pragnął odpowiedzieć na wezwanie papieża Benedykta XVI do nowej ewangelizacji. W październiku Benedykt XVI ogłosił motu proprio Ubicumque et semper („Zawsze i wszędzie”) oraz powołał Papieską Radę ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji.

 

Ewangelia na nowo

Powołując Radę, Benedykt XVI przypomniał, że ewangelizacja nie jest zadaniem zakończonym, ale wciąż należy do natury Kościoła. Dziś musi się ona zmierzyć ze zjawiskami zachodzącymi w świecie, z dystansowaniem się od wiary w krajach, które od wieków są uważane za chrześcijańskie. Musi być kierowana do ludzi żyjących współcześnie i doświadczających we wszystkich wymiarach dobrodziejstw i bolączek świata oraz odpowiadać na stawiane przez nich pytania. Papież w motu proprio podkreślał, że w dziele ewangelizacji nie da się wypracować jednorodnego wzorca, jednakowego dla wszystkich okoliczności, i polecał w tej kwestii konieczność otwarcia na natchnienia Ducha Świętego.

 

Warto wiedzieć

W odpowiedzi na troskę Benedykta XVI o nową ewangelizację zrodziła się myśl Katechez Katedralnych – cotygodniowych, krótkich spotkań w gnieźnieńskiej katedrze. W każdy poniedziałek, począwszy od 7 marca, po Mszy św. o godz. 18 będzie można posłuchać odpowiedzi na pytania, dotyczące wiary i moralności, często zadawane nie tylko przez adwersarzy Kościoła, ale również samych wiernych. Katechezy głosić będą specjaliści, profesorowie i wykładowcy gnieźnieńskiego PWSD. Rozmowy na tematy poruszane podczas katechez będzie można usłyszeć na antenie Radia Plus, a w „Przewodniku Katolickim” ukazywać się będą teksty opracowane na podstawie katechez.

 

Trudne pytania

Pierwszy cykl katechez rozpocznie prymas Polski, odpowiadając na pytanie „Czy Polska jest państwem wyznaniowym?” Kolejne katechezy dotykać będą tematów obrony życia, relacji Kościoła i polityki, obrzędów liturgicznych itp.

Tematy katechez świadomie sformułowane zostały w nieco prowokacyjny sposób – tak, jak często formułowane są stawiane Kościołowi zarzuty i pytania. Czy można na nie odpowiedzieć? Warto sprawdzić, warto się dowiedzieć – od 7 marca w każdy poniedziałek w gnieźnieńskiej katedrze.

 

  

Program Katechez Katedralnych „Warto wiedzieć”

 

7 marca: Czy Polska jest państwem wyznaniowym? (abp Józef Kowalczyk, prymas Polski)

14 marca: Kto wymyślił wyznanie wiary? (ks. B. Czyżewski)

21 marca: Czy to ważne, w co wierzę? A może wszystkie religie są równe? (ks. P. Kiejkowski)

28 marca: Mam prawo do dziecka! Kilka słów o in vitro (ks. A. Bohdanowicz)

4 kwietnia: Jak Bóg „dyktował” Biblię? (ks. P. Podeszwa)

11 kwietnia: Dowody na zmartwychwstanie Jezusa (ks. P. Kiejkowski)

18 kwietnia: „Całowanie kości”, czyli o tym, czy kult relikwii ma sens (ks. J. Stefański)

2 maja: Czy Kościołowi potrzebni są męczennicy? (ks. B. Czyżewski)

9 maja: Festiwal prezentów, czyli jak zmarnować Pierwszą Komunię Świętą (ks. A. Grzelak)

16 maja: Dlaczego Kościół wtrąca się do polityki? (ks. T. Głuszak)

23 maja: Żydzi i chrześcijanie: obcy czy bracia? (ks. W. Szczerbiński)

30 maja: Eutanazja – odruch miłosierdzia? (ks. A. Bohdanowicz)

6 czerwca: Jak mówić o Bogu, żeby dzieci rozumiały? (ks. W. Radecki)

13 czerwca: Dlaczego Msza św. w niedzielę, nie w poniedziałek? (ks. J. Stefański)

20 czerwca: Głos na wagę życia. Sumienie w Sejmie (ks. M. Olczyk)

27 czerwca: Tajemnice katedry (ks. J. Kasprowicz)

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki