Logo Przewdonik Katolicki

W służbie pojednaniu

Błażej Tobolski
Fot.

Ekumenizm, czyli wspólne dążenie chrześcijan do jedności, nawet, jeśli komuś nie odpowiada, albo jest dla kogoś niewygodny, stanowi jedyną drogę Kościoła.

 

Przekonywał o tym ks. Marek Jański z Kościoła rzymskokatolickiego w homilii wygłoszonej podczas kolejnego ekumenicznego nabożeństwa Słowa w ramach Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan, które zostało odprawione 25 stycznia. Tym razem członkowie różnych Kościołów chrześcijańskich modlili się wspólnie w świątyni pw. Łaski Bożej parafii ewangelicko-augsburskiej w Poznaniu. – Odczytane dzisiaj teksty biblijne przynaglają nas do bardzo konkretnej postawy, która wpisana jest w temat dzisiejszego dnia modlitw o jedność chrześcijan. Jesteśmy mianowicie wezwani do służby pojednania – stwierdził ks. Jański, powołując się m.in. na słowa św. Pawła z Drugiego Listu do Koryntian podkreślające, że Bóg, „który pojednał nas ze sobą przez Chrystusa”, „zlecił nam posługę jednania”. – Dlatego nie ma innej drogi, nie ma innej opcji, jak tylko poprzez doświadczenie w Jezusie Chrystusie tej Bożej miłości, która rozlewa się w naszych sercach, iść ku braciom i być tym, który głosi słowem, ale przede wszystkim życiem, pojednanie. Jesteśmy bowiem wezwani przez to najdoskonalsze pojednanie w Chrystusie do budowania jedności między nami – tłumaczył ks. Marek Jański, sam zaangażowany w działalność ekumeniczną w naszej archidiecezji.

W tę „służbę pojednaniu” zleconą nam przez Chrystusa wpisuje się również, jak zauważył kaznodzieja, „nasze doświadczenia ekumeniczne w Poznaniu i w Wielkopolsce”, których owocem jest powstanie przed dziesięciu laty Poznańskiej Grupy Ekumenicznej i tradycja wspólnych modlitw chrześcijan różnych wyznań. Przekonywał też, że ta „służba pojednaniu wciąż trwa”, „nawet, jeśli ktoś chciałby, aby się skończyła lub jest komuś niewygodna”. Zwrócił jednocześnie uwagę, że owa zadana nam droga do jedności „prowadzi najpierw przez osobiste spotkanie Jezusa Chrystusa” i odnalezienie się we wspólnocie Kościoła. Ta droga jednak, zdaniem ks. Marka Jańskiego, wiedzie nas jeszcze dalej: do poznania tych, którzy byli nam obcy, abyśmy mogli otworzyć serce i „niezależnie od tradycji Kościoła, do którego należymy, mogli zawsze spoglądać na siebie z miłością”. I dalej, abyśmy mogli „iść już razem i to pojednanie dawać innym”.

 


W łączności z Tygodniem Modlitw o Jedność Chrześcijan 13 lutego o godz. 19 w kościele pw. św. Wojciecha w Poznaniu odprawione zostaną Nieszpory Ekumeniczne ku czci świętych Cyryla i Metodego, Patronów Europy. Natomiast w każdy ostatni czwartek miesiąca o godz. 20 w tymże kościele odbywają się poznańskie modlitwy o jedność chrześcijan ze śpiewami z Taizé. Więcej informacji na: www.ekumeniapoznan.wordpress.com.

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki