Logo Przewdonik Katolicki

Jak bezpiecznie korzystać z mikrofalówki

Szymon Puchalski
Fot.

Kuchenka mikrofalowa to jeden z podstawowych elementów wyposażenia naszych kuchni. Warto wiedzieć, jak jej bezpiecznie używać.

 
Jak to działa?
Kuchenka mikrofalowa wykorzystuje fale elektromagnetyczne o częstotliwości 2, 45 GHz. Wprawiają one w drgania przede wszystkim cząsteczki wody i przekazują im w ten sposób energię powodującą podgrzewanie. Właśnie dlatego w mikrofalówce łatwiej podgrzać potrawy zawierające wodę (także tą zamarzniętą). Warto wiedzieć, że fale o tej częstotliwości dobrze wnikają na głębokość do 2, 5 cm. Dlatego gotowanie na przykład dużego kawałka mięsa może skończyć się tym, że w środku będzie zimne, natomiast na wierzchu suche.
 
Podgrzewanie płynów
Mikrofalówka bardzo dobrze nadaje się do podgrzewania napojów. Trzeba jednak uważać na efekt opóźnionego wrzenia. Polega on na gwałtownym przejściu cieczy w stan wrzenia już po zakończeniu podgrzewania. By temu zapobiec, najlepiej odczekać z otwieraniem kuchenki i wyjmowaniem napoju ok. 20 sekund od zakończenia podgrzewania.
 
Jakie naczynia?
Zdecydowanie nie można używać naczyń metalowych lub zawierających elementy metalowe (np. ozdoby, uchwyty). Obecność metalu w kuchence powoduje niebezpieczne wyładowania. Możemy używać większości naczyń wykonanych z ceramiki, szkła, drewna, papieru czy tworzyw sztucznych. Coraz częściej producenci umieszczają odpowiednią informację na opakowaniu naczyń, jeśli jednak mamy wątpliwość, możemy wykonać szybki test. Do mikrofalówki włóżmy szklankę z wodą oraz testowany pojemnik. Następnie włączmy ją na 40 sekund. Jeśli testowany pojemnik jest ciepły, nie używajmy go.
Dobrym nawykiem jest korzystanie przykryć, które ogranicza parowanie. Możemy do tego celu użyć specjalnych nakryć przygotowanych do mikrofalówek lub ceramicznego talerza. Pamiętajmy jednak, by nigdy nie zamykać naczyń szczelnie (szczególnie dotyczy to butelek i słoików), gdyż może to spowodować wybuch.
 
 

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki