Logo Przewdonik Katolicki

Baterie czy akumulatorki?

Szymon Puchalski
Fot.

Choć coraz więcej urządzeń zasilanych jest akumulatorami, wciąż wiele z nich pracuje dzięki tradycyjnym paluszkom.

Choć coraz więcej urządzeń zasilanych jest akumulatorami, wciąż wiele z nich pracuje dzięki tradycyjnym „paluszkom”.

 
Czym się różnią?
Poza kształtem baterie różnią się od akumulatorów prawie wszystkim. Podstawową i bardzo ważną zaletą akumulatorów jest możliwość ich ponownego naładowania. Baterie po zużyciu musimy niestety wyrzucić. Jednak baterie są tańsze, mają wyższe napięcie znamionowe (1,5 V zamiast 1,2 V jak akumulatory) oraz wolniej podlegają procesowi samoczynnego rozładowania.
 
Co wybrać?
Urządzenia, które nie pobierają dużo prądu (np. zegarek)lub pracują sporadycznie(np. pilot),lepiej jest zasilać bateriami. Dzięki temu będą one działały o wiele dłużej, gdyż akumulatory wyładowują się samoczynnie znacznie szybciej. Jeśli mamy w domu latarkę i używamy jej tylko w sytuacjach awaryjnych, również lepiej zasilać ją bateriami. Kiedy więc używać akumulatorów? Zawsze wtedy, gdy zasilanie potrzebne jest często, czyli: w aparatach, odtwarzaczach mp3, lampach błyskowych, radiach. Jednak musimy pamiętać, że nie wszystkie urządzenia będą działać na akumulatorkach. Z racji niższego napięcia niektóre sprzęty mogą się nie włączać lub bardzo szybko przestawać działać. Wówczas nie mamy wyboru, musimy używać baterii.
 
Jak ładować?
Jeśli zdecydujemy się na akumulatory, będziemy potrzebować ładowarki. Na rynku dostępnych jest bardzo dużo urządzeń. Niestety, najtańsze z nich mają wiele wad. Często ładują nierównomiernie, potrafią również przeładować lub nawet uszkodzić akumulatory. Warto zainwestować w ładowarkę mikroprocesorową, która dostosowuje prąd ładowania do stanu akumulatora oraz kończy ładowanie w odpowiednim czasie. Takie ładowarki możemy kupić już za 60 złotych.
 
 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki