Logo Przewdonik Katolicki

Tą litanią się do Ciebie modlę

Łukasz Piotrowski, Barbara Sawic
Fot.

Od ośmiu lat w uroczystość Wszystkich Świętych w Polsce odbywa się wieczorne czuwanie modlitewne: Litania Miast. Idea zrodziła się 17 lat temu w Gdańsku, z inicjatywy miejscowego duszpasterza młodzieży. Modlono się za miasto przy pomniku Poległych Stoczniowców 1970. Od wielu lat w Litanii Miast uczestniczy Sieradz.

Od ośmiu lat w uroczystość Wszystkich Świętych w Polsce odbywa się wieczorne czuwanie modlitewne: Litania Miast. Idea zrodziła się 17 lat temu w Gdańsku, z inicjatywy miejscowego duszpasterza młodzieży. Modlono się „za miasto” przy pomniku Poległych Stoczniowców 1970. Od wielu lat w Litanii Miast uczestniczy Sieradz.

 

Na czuwanie sieradzanie przybywają do niewielkiego, znajdującego się na cmentarzu parafialnym kościoła Świętego Ducha. Tegoroczną Litanię Miast, z udziałem biskupa włocławskiego Wiesława A. Meringa, transmitowała Telewizja Trwam. Wcześniej ksiądz biskup modlił się przy grobie ks. infuata Apolinarego Leśniewskiego i przy grobowcu, w którym spoczywają kapłani sieradzcy.
W Litanii Miast uczestniczyli również: ks. prałat Marian Bronikowski – proboszcz parafii Wszystkich Świętych, ks. prałat senior Józef Frątczak, księża Tomasz Kalinowski, Marcin Pachliński i Damian Bułakowski, duszpasterze parafii Najświętszego Serca Jezusowego w Sieradzu, siostry zakonne, alumni i liczni wierni świeccy: młodzież, dzieci, osoby w średnim wieku i seniorzy. Grał i śpiewał zespół Soli Deo. Podczas czuwania dziesięć miast prezentowało „swoich” świętych czy błogosławionych, których do chwały ołtarzy wyniósł papież Jan Paweł II. Sieradz chlubił się św. Siostrą Faustyną. Ks. bp Mering zaapelował do zebranych i widzów o męstwo w obronie wiary chrześcijańskiej. Przypomniał, że śmierć nie kończy wszystkiego. Przez chrzest człowiek zostaje wszczepiony w Jezusa Chrystusa, w Jego życie, śmierć i zmartwychwstanie. „Nie pozwólmy się pozbawić chrześcijańskiej nadziei! Człowiek pozbawiony nadziei traci sens istnienia!” – przekonywał hierarcha.
Jako wspólnota wielbiliśmy Boga modlitwą i radosnym śpiewem. „Śpiewaną” Koronkę do Miłosierdzia Bożego poprowadził Artur Zgorzyk, wokalista i gitarzysta zespołu Soli Deo. O godz. 21.00, w łączności z Jasną Górą, odśpiewaliśmy Apel Jasnogórski, po czym przyjęliśmy błogosławieństwo, którego udzielił ks. bp Mering.
Pogłębiajmy naszą wiarę, bądźmy jej mężnymi świadkami, przez postawę, słowa i uczynki.  Pomni na słowa: „Kto się Mnie zaprze przed ludźmi, tego zaprę się i Ja przed moim Ojcem (Mt 10, 33), nie lękajmy się rozmawiać z bliskimi, z kolegami ze szkoły czy pracy, z sąsiadami, ze znajomymi i nieznajomymi – o wierze, o Chrystusie, który jest Drogą, Prawdą i Życiem. Uznając własną grzeszność, z pokorą starajmy się poznać miarę daną przez Boga. Ona stanowi źródło siły, dzięki niej jesteśmy w stanie pójść drogą, którą wyznaczył Jezus Chrystus i pociągnąć za sobą innych.
 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki