Logo Przewdonik Katolicki

Na organach gra Adam Klarecki

ks. Janusz Drewniak
Fot.

W ostatnich dniach października na rynku fonograficznym ukazał się debiutancki album Adama Klareckiego. Materiał dźwiękowy zarejestrowano w dniach 57 września br. na zabytkowych organach, które znajdują się we włocławskiej katedrze Wniebowzięcia NMP.

W  ostatnich dniach października na rynku fonograficznym ukazał się debiutancki album Adama Klareckiego. Materiał dźwiękowy zarejestrowano w dniach 5–7 września br. na zabytkowych organach, które znajdują się we włocławskiej katedrze Wniebowzięcia NMP.

 

Album Organy bazyliki katedralnej we Włocławku. Adam Klarecki wydała staraniem parafii katedralnej firma fonograficzna „Ars Sonora” (ARSO-CD-20). Głównym inicjatorem przedsięwzięcia był ks. prał. Stanisław Waszczyński, proboszcz i kustosz katedry, który od dłuższego czasu nosił się z zamiarem wydania płyty promującej organy. Szlachetną wizję urzeczywistnił w roku jubileuszu 600-lecia konsekracji świątyni, we współpracy z organistą katedralnym, a jednocześnie koncertującym artystą, Adamem Klareckim.  
Dla miłośników muzyki organowej, zwłaszcza dla wielbicieli talentu A. Klareckiego, album będzie spełnieniem pragnień. Środowisko melomanów związanych z Katedralnymi Koncertami Organowymi wielokrotnie podziwiało jego interpretacje. Klarecki jest cenionym artystą na polskiej scenie muzycznej. Uznanie, jakim się cieszy się środowisku, od lat owocuje zaproszeniami do udziału w czołowych festiwalach muzyki organowej i kameralnej.
Adam Klarecki urodził się w 1969 r. w Świdnicy. Państwową Szkołę Muzyczną (PSM) II stopnia ukończył w Wałbrzychu, w klasie Jana Adamowicza. Studiował na Wydziale Instrumentalnym Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu; najpierw w klasie prof. Romualda Sroczyńskiego, następnie w klasie prof. Andrzeja Chorosińskiego. Dyplom uzyskał w 1994 r. Brał udział w kursach interpretacji organizowanych przez uczelnie muzyczne, działalność koncertową rozpoczął w 1993 r. Od 1995 r. mieszka we Włocławku. Jak wspomniano, jest organistą katedralnym, prowadzi klasę organów w PSM II stopnia i w Diecezjalnym Studium Organistowskim, organizuje Katedralne Koncerty Organowe. Należy do inicjatorów festiwalu organowego w kościele farnym w Chełmnie, bierze udział w organizacji koncertów organowych w innych światyniach regionu. W 2004 r. ukończył mistrzowskie studia podyplomowe u prof. A. Chorosińskiego w Akademii Muzycznej we Wrocławiu.     
Repertuar zarejestrowany na płycie ułożono ze znawstwem i smakiem. Stanowi go w większości muzyka organowa epoki romantycznej, o czym zadecydowała historyczna dyspozycja instrumentu. Płytę otwiera jednak jedno z najbardziej znanych dzieł Johanna Sebastiana Bacha – wirtuozowska Toccata i fuga d-moll (BWV 565). Interesujące porównanie funkcjonowania analogicznego cyklu stworzonego 150 lat później stanowi Preludium i fuga a-moll Johannesa Brahmsa. Na płycie nie brak akcentów polskich. Usłyszymy „Fantazję Polską Pasterka na Wawelu” op. 9 nr 1 Feliksa Nowowiejskiego i „Improwizacje op. 38 na temat Święty Boże” Mieczysława Surzyńskiego. Estetyką romantyczną przesycona jest II Sonata Organowa c-moll op. 65 Feliksa Mendelssohna-Bartholdy’ego. Ciekawe rozwiązania stylistyczne i fakturalne odnajdujemy w utworze Rhosymedre Ralpha Vaughana Williamsa. Wariacje na temat popularnego hymnu walijskiego odzwierciedlają fascynację folklorem i zainteresowane twórcy muzyką staroangielską. Zawartość płyty zamykają „Wariacje na temat Weinen, Klagen, Sorgen, ZagonFerenca Liszta.
Dołączona do płyty książeczka zawiera historię i dyspozycje głosowe organów katedralnych, omówienie repertuaru umieszczonego na krążku i biogram A. Klareckiego. Anglojęzyczne tłumaczenie tekstów świadczy, że wydawnictwo – atrakcyjne również pod względem edytorsko-graficznym – przeznaczone jest nie tylko na rynek polski. We Włocławku płytę można kupić w Księgarni Diecezjalnej przy ul. Brzeskiej i w siedzibie Włocławskiej Informacji Turystycznej przy ul. Warszawskiej. Patronat medialny nad tym przedsięwzięciem objęły: „Przewodnik Katolicki”, „Gazeta Pomorska”, Włocławski Portal Internetowy.   
 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki