Logo Przewdonik Katolicki

Nadprzyrodzony znak obecności

Barbara Sawic
Fot.

W dziejach Kościoła katolickiego i w dziejach Polski wiele chlubnych kart zapisali bohaterowie walczący i ginący w obronie wiary i innych najwyższych ideałów. Do ich grona należy bł. Jerzy Popiełuszko, kapłan męczennik, który przypominał, że tylko prawda nas wyzwoli, a za św. Pawłem przekonywał do nieulegania złu, lecz zwyciężania go dobrem.

Beatyfikowany 6 czerwca 2010 r. ks. Jerzy Popiełuszko „przybył” 7 października do parafii św. Michała Archanioła w Russocicach. Przybył – w znaku relikwii. Mszy św. z ich intronizacją, z kolektą o bł. Jerzym przewodniczył i homilię wygłosił biskup włocławski Wiesław Alojzy Mering.  W Eucharystii uczestniczyli m.in. dziekan dekanatu turkowskiego ks. kan. Marek Kasik, ks. prał. Tomasz Kaczmarek, postulator w procesie beatyfikacyjnym ks. Popiełuszki, i miejscowy proboszcz ks. kan. Andrzej Kaczmarek. To on zabiegał o sprowadzenie relikwii do parafii, z wiarą, że ich obecność będzie znakiem działania łaski uświęcającej, wskaże wiernym na źródło uświęcenia bł. ks. Jerzego w Bogu, zachęci do naśladowania przykładu jego życia i wzywania orędownictwa w modlitwach i prośbach kierowanych do Boga.

Na Mszy św. pojawiły się poczty sztandarowe NSZZ „Solidarność”, młodzież szkolna i inni liczni wierni. Oprawę muzyczną uroczystości zapewniła Orkiestra Dęta OSP Władysławów. W powszechnym odczuciu intronizacja relikwii – nadprzyrodzonego znaku obecności błogosławionego – stanowiła podniosłe wydarzenie religijne i pozostanie zaszczytnym wyróżnieniem parafii.

Należy wspomnieć, że dzięki osobistemu przykładowi, staraniom i determinacji ks. proboszcza Andrzeja Kaczmarka w parafii Russocice wiele się zmieniło. Rozwija się kult bł. ks. Jerzego Popiełuszki; jego imieniem nazwano skwer przylegający do kościoła, a na frontowej zewnętrznej ścianie domu parafialnego umieszczono dużych rozmiarów wizerunek błogosławionego, który 7 października poświęcił ks. bp Mering. Zarządzając parafią, ks. proboszcz wraz z wiernymi – dzięki ich życzliwości i ofiarności – urzeczywistnia również pożyteczne przedsięwzięcia materialne. Z konieczności wymienimy zaledwie niektóre: założenie instalacji grzewczej w kościele, zmiana nawierzchni placu wokół świątyni i upiększanie jej otoczenia, prace na cmentarzu (wyłożenie alejek kostką brukową, budowa wygodnego parkingu). Dobrze układa się współpraca parafii z władzami gminy Władysławów. Niektóre inwestycje prowadzone są wspólnie.


Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki