Logo Przewdonik Katolicki

Wspomnienie bł. Jana Pawła II

Błażej Tobolski
Fot.

Proszę was, abyście zachowali wierność Chrystusowi, Jego krzyżowi, Kościołowi i jego pasterzom. Proszę, abyście przeciwstawiali się wszystkiemu, co uwłacza ludzkiej godności i poniża obyczaje zdrowego społeczeństwa.

„Proszę was, abyście zachowali wierność Chrystusowi, Jego krzyżowi, Kościołowi i jego pasterzom. Proszę, abyście przeciwstawiali się wszystkiemu, co uwłacza ludzkiej godności i poniża obyczaje zdrowego społeczeństwa”.

To wezwanie bł. Jana Pawła II pochodzące z listu, który skierował do nas, swoich rodaków, w 1978 r. po wyborze na Stolicę Piotrową wciąż pozostaje aktualne. Przypomniał je bp Zdzisław Fortuniak w pierwsze wspomnienie liturgiczne błogosławionego papieża, które obchodziliśmy 22 października. Tego dnia wieczorem odprawił on pierwszą sumę odpustową w nowo wybudowanym kościele pw. bł. Jana Pawła II w Luboniu Żabikowie koło Poznania, pierwszej świątyni pod tym wezwaniem w archidiecezji poznańskiej. Podczas uroczystości uczczono także relikwie krwi błogosławionego, jedne z tych, które ofiarował kard. Stanisław Dziwisz podczas wrześniowej pielgrzymki dziękczynnej archidiecezji poznańskiej za beatyfikację papieża Polaka do sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie Łagiewnikach.
 
Czuwania modlitewne
W liturgiczne wspomnienie bł. Jana Pawła II jego relikwie można też było adorować w poznańskiej katedrze. Natomiast w kościele pw. św. Marcina w Poznaniu odbyło się papieskie czuwanie modlitewne przygotowane przez Zarząd Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej Archidiecezji Poznańskiej. W jego ramach sprawowana była również Msza św., której przewodniczył bp Zdzisław Fortuniak. Członkowie i sympatycy Akcji Katolickiej wysłuchali też wykładu ks. dr Adama Adamskiego COr pt. „Jan Paweł II – człowiek modlitwy”. Z kolei o godz. 21.00 poznaniacy zgromadzili się pod pomnikiem bł. Jana Pawła II na Ostrowie Tumskim na modlitwie przygotowanej i prowadzonej przez kleryków Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Poznaniu.
 
Wprowadzenie relikwii
Czas ten był również okazją do wprowadzenia relikwii bł. Jana Pawła do kościołów. Uroczystość taka, pod przewodnictwem bp. Zdzisława Fortuniaka, odbyła się 23 października w kościele pw. św. Barbary w Tomicach (dekanat stęszewski). Ta remontowana obecnie świątynia stanowi perłę wielkopolskiej architektury gotyckiej z elementami baroku. Natomiast dawny właściciel wsi i najwybitniejszy przedstawiciel rodu Tomickich, Piotr (1464–1535), był jednym z poprzedników Karola Wojtyły na biskupstwie krakowskim.
Z kolei 24 października abp Stanisław Gądecki wprowadził relikwie papieża do kaplicy pw. św. Karola Boromeusza, patrona z chrztu Karola Wojtyły, w Kościanie. Warto podkreślić, że w tej młodej parafii, utworzonej 1 stycznia 2010 r., budowany jest obecnie kościół pw. bł. Jana Pawła II.
  
Obraz i sala pamięci
W dekanacie grodziskim, w parafii pw. św. Wawrzyńca w Kamieńcu 22 października bp Grzegorz Balcerek podczas Mszy św. poświęcił wizerunek Jana Pawła II pędzla Doroty Piwowarczyk, ofiarowany kościołowi przez parafian jako wotum dziękczynne za pontyfikat i beatyfikację papieża. Został on umieszczony po drugiej stronie ołtarza niż zawieszony w 2010 r., w stulecie konsekracji świątyni, obraz Jezusa Miłosiernego. Z kolei w Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Ptaszkowie 21 października otwarto salę pamięci papieża, w której uczniowie mogą zapoznać się historią życia i działalności swojego patrona, obejrzeć zgromadzone przez szkołę pamiątki po nim. Miejsce to, jak podkreślił dyrektor szkoły Rajmund Majcherek, będzie pełniło funkcje wystawiennicze, a równocześnie obywać się w nim będą zajęcia dydaktyczno-wychowawcze. Podczas uroczystości uczniowie zaprezentowali też program artystyczny poświęcony historii życia Karola Wojtyły.
 
 
 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki