Logo Przewdonik Katolicki

Tworzenie słowem

Anika Djoniziak
Fot.

Kiedyś opowiadano dzieciom bajki, ot tak, z głowy, wymyślane na poczekaniu albo pamiętane z własnego dzieciństwa, potem rozpowszechniły się książki, częściowo wyparły je najpierw kasety, a później płyty czy inne multimedia z bajkami. Ale dzieci nadal lubią słuchać. Z chęci ratowania sztuki tworzenia słowem powstało koło Warszawy Muzeum Bajek, Baśni i Opowieści.

 
Wokół małej sceny siedzi grupa maluchów z szeroko otwartymi oczami, niektóre mają nawet otwarte z wrażenia buzie. Na scenie skromnie, zaledwie jedna osoba wciela się w kilka postaci, za to każda z nich ma inny głos i inną gestykulację. Ten ktoś po prostu opowiada dzieciom bajkę. I w dobie multimediów to nadal działa!
W Muzeum Bajek, Baśni i Opowieści w Konstancinie-Jeziornie panuje niezwykły klimat tajemniczego świata wyobraźni. Pod hasłem ,,Tworzenie słowem” prowadzone są tu warsztaty, z których mogą korzystać przedszkola, szkoły, biblioteki, ośrodki kultury. Każde takie spotkanie cieszy się wielką popularnością wśród dzieci wychowywanych w multimedialnym świecie, w którym człowiek ogranicza się do wypowiadania podstawowych informacji, bo resztę „załatwia” telewizor i komputer z internetem. Dzisiaj młodym trudno uwierzyć, że kiedyś ludzie potrafili godzinami snuć opowieści, słuchać i rozmawiać; dzięki temu umieli się ładniej i sprawniej wypowiadać.  – Warsztaty tworzenia słowem mają im to przypomnieć – zapewnia Michał Malinowski, dyrektor Muzeum Bajek, Baśni i Opowieści MuBaBaO.
W pierwszej części spotkania prezentuje on dzieciom sztukę snucia opowieści, z właściwą sobie gestykulacją i operowaniem głosem, a czasem także śpiewem. Uczestnicy usłyszą zatem na wstępie fascynujące historie z różnych części świata, wśród nich na przykład legendy O Złotej Ręce, Cudownym Garnku, O dwóch braciach i inne. Muzeum powstało w 2002 r., aby przybliżyć tradycję ustnych opowieści wielu kultur z różnych stron świata. Jego dyrektor od kilku lat nagrywa i spisuje przekazywane ustnie narodowe, a także plemienne bajki, baśnie oraz opowieści. – Pragnę ocalić od zapomnienia niezwykłe historie opowiadane z pokolenia na pokolenie w różnych częściach świata. Tradycja ustna stopniowo zanika i wiele niespisanych opowieści może popaść w niepamięć – mówi Michał Malinowski. Na jego zaproszenie do Konstancina-Jeziorny przyjeżdżają najwspanialsi bajarze z całego świata. Wbrew pozorom to muzeum nie jest przeznaczone wyłącznie dla dzieci, także dorosły znajdzie tu wiele radości i wzruszeń, przy okazji wspominając może własne dzieciństwo. Rodzice mogą się tutaj nauczyć, jak pięknie opowiadać historie swoim dzieciom, by pobudzać ich wyobraźnię i rozwijać własną.
Druga część spotkania pod nazwą „Tworzenie słowem” to warsztaty w ścisłym tego słowa znaczeniu. Dzieci uczą się, jak skonstruować fascynującą historię i jak umiejętnie przekazać ją słuchaczom, by nie nudziła. Michał Malinowski zaprasza najmłodszych do ćwiczeń dykcyjnych, związanych z modulacją głosu, z pokonywaniem trudności w płynnym wypowiadaniu się. Oczywiście ważny jest też język ciała, nie brakuje więc ćwiczeń z dobierania odpowiednich do opowieści ruchów, mimiki i gestów. To jednak nie wszystko, bowiem tradycją stały się już Festiwale Sztuki Opowiadania – marcowy Festiwal Bajek, Baśni i Opowieści oraz czerwcowa „Tężnia Marzeń”. Do Konstancina-Jeziorny zjeżdżają wówczas z Polski, Europy i z różnych zakątków świata bajarze, żeby oczarować słuchaczy opowieściami i zabrać młodszych i starszych w odchodzący w zapomnienie świat wyobraźni, tradycji i pięknego, mówionego słowa.
Muzeum Bajek, Baśni i Opowieści udowadnia, jak piękny, fascynujący i magiczny może być świat dziecięcego i dorosłego umysłu bez dziwnych potworów, czarnej magii, zaklęć i przelewu krwi, tworzony słowami żywego człowieka, a nie obrazami z komputera. Czy takie muzeum przetrwa w czasach coraz większego rozwoju multimediów? Raczej tak, bo przecież każdy może spróbować opowiedzieć jakąś opowieść czy baśń i przekonać się na własnej skórze, że właściwie wystarczy tylko (albo aż) drugi człowiek, aby zapomnieć o szarej codzienności i przenieść się w lepszy świat, gdzie zawsze wszystko może dobrze się skończyć.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki