Logo Przewdonik Katolicki

Katechezy katedralne - nowy cykl

Monika Białkowska
Fot.

W poniedziałek 3 października rozpocznie się w Gnieźnie kolejny cykl Katechez Katedralnych. Źródłem poruszanych tematów a jest to nowość będą głównie pytania zadawane przez uczestników katechez w poprzednim cyklu.

 

W poniedziałek 3 października rozpocznie się w Gnieźnie kolejny cykl Katechez Katedralnych. Źródłem poruszanych tematów – a jest to nowość – będą głównie pytania zadawane przez uczestników katechez w poprzednim cyklu.

 

Katechezy katedralne są inicjatywą prymasa, która zrodziła się jako odpowiedz na wezwanie papieża Benedykta XVI do nowej ewangelizacji. Papież, powołując Radę ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji, przypominał, że ewangelizacja nie jest zadaniem zakończonym, ale należy do natury Kościoła. Zadaniem chrześcijan jest zmierzyć się ze zjawiskami zachodzącymi w świecie, z dystansowaniem się od wiary w krajach uważanych od wieków za chrześcijańskie. Dlatego właśnie nowa ewangelizacja musi być kierowana do ludzi współcześnie żyjących i odpowiadać na stawiane przez nich pytania.

– Katechezy pomyślane są jako okazja do pogłębiania znajomości wyznanej przez nas wiary oraz próba dawania odpowiedzi na trudne pytania współczesnej cywilizacji – napisał prymas w liście zapraszającym do udziału w katechezach.

 

W rozpoczynającym się cyklu katechez pojawią się tematy dotykające najtrudniejszych i najbardziej drażliwych kwestii, obecnych w życiu katolików świeckich. Jeszcze w październiku posłuchać będzie można między innymi o antysemityzmie w Kościele i o tym, w jaki sposób katolicy zobowiązani są do przestrzegania przykazań kościelnych. W listopadzie zostaną poruszone tematy związane z moralnym wymiarem transplantacji oraz z istnieniem piekła i czyśćca, będą wyjaśnione również problemy związane z kremacją zwłok i chrześcijańskim pochówkiem. W grudniu zainteresowani usłyszą katechezę na temat tajemnicy zła, istnienia szatana i obrzędów egzorcyzmu oraz dowiedzą się, jaką pomoc dla duchowego rozwoju przynieść może stały spowiednik.

 

Wspomnianą już nowością podczas rozpoczynającego się cyklu katechez jest to, że poruszane tematy proponowane były przez ich uczestników. Po raz pierwszy też w programie przewidziany jest czas na pytania zadawane przez uczestników po zakończeniu katechezy – będzie można wówczas porozmawiać z wykładowcą na dany temat i zapytać o interesujące kwestie.

Katechezy odbywać się będą w gnieźnieńskiej katedrze w każdy poniedziałek po Mszy św. o godz. 18. Wcześniej ich zapowiedzi pojawiać się będą na antenie Radia Plus, a ci, którzy nie mogą dojechać do Gniezna, wysłuchają nagrania na stronie internetowej radia oraz na www.archidiecezja.pl. Dźwięk rejestrowany będzie tylko podczas wykładu – pytania i odpowiedzi na nie usłyszeć można będzie, tylko uczestnicząc w katechezach na żywo.

 

 

 

 

 


Katechezy katedralne w październiku:

 

3 października

Kto „wymyślił” Różaniec i czy jest on potrzeby do zbawienia? (ks. Andrzej Grzelak)

 

10 października

Sześć biblijnych dni czy ewolucja? O tym, jak Pan Bóg stwarzał świat (ks. Tadeusz Hanelt)

 

17 października

Czy w Kościele jest antysemityzm? (ks. Waldemar Szczerbiński)

 

24 października

Tydzień misyjny – misjonarze z Polski czy do Polski? (ks. Franciszek Jabłoński)

 

31 października

Przykazania kościelne: Boży zamysł czy ludzki regulamin? (ks. Tadeusz Kwitowski)

 

 

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki