Logo Przewdonik Katolicki

Witający profesorowie

Adam Suwart
Fot.

Poznań wzbogacił się o nowe rzeźby. Od września wszystkich wchodzących do starego gmachu Uniwersytetu Ekonomicznego witają rzeźbiarskie przedstawienia profesorów Edwarda Taylora i Zbigniewa Zakrzewskiego.

 

 

 

Najwybitniejsi ekonomiści związani z poznańskim ośrodkiem naukowym, wspaniali ludzie, zasłużeni dla miasta, regionu i całej Polscy – tak w skrócie można powiedzieć o profesorach Edwardzie Taylorze i Zbigniewie Zakrzewskim. Dzięki Społecznemu Komitetowi Budowy Pomników oraz Władzom Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu rzeźby wyobrażające profesorów stanęły już po obu stronach głównego gmachu Uniwersytetu Ekonomicznego w alei Niepodległości. – Cieszymy się, że udało nam się te ideę w tak szybkim czasie urzeczywistnić – mówi profesor Bohdan Gruchman, przewodniczący Społecznego Komitetu i rektor poznańskiej Akademii Ekonomicznej w latach 1990-1996. Profesor dodaje, że upamiętnienie obu profesorów było pragnieniem całej wspólnoty akademickiej Uniwersytetu Ekonomicznego, która cały czas wspomina tych wybitnych naukowców. – Witając każdego, kto wstępuje w progi naszej uczelni: studenta czy nauczyciela akademickiego, będą przypominać o prestiżu i wysokim poziomie nauki, ale i o wartościach etycznych, którym obaj profesorowie pozostali wierni przez całe swoje życie i karierę naukową. Z upamiętnienia obu profesorów cieszy się też prof. Bogna Pilarczyk, sekretarz Społecznego Komitetu, a w przeszłości jedna ze studentek profesora Zbigniewa Zakrzewskiego. Profesor Pilarczyk wspomina ojcowski i humanistyczny stosunek prof. Zakrzewskiego do studentów, a prof. Gruchman dodaje, że obaj zasłużeni naukowcy uchronili w pewnym stopniu poznańską myśl ekonomiczną przed skażeniem wulgarnym marksizmem.

Rzeźby przedstawiające profesorów stoją już na cokołach otaczających paradne schody wiodące do gmachu głównego Uniwersytetu Ekonomicznego. Autorem projektu rzeźb jest artysta rzeźbiarz, profesor Wiesław Koronowski. Uroczyste odsłonięcie postumentów zaplanowane jest na 29 września, na godz. 10. i zbiegnie się z inauguracją roku akademickiego na Uniwersytecie Ekonomicznym.

 

 


 

Edward Taylor (1884-1964) długoletni prof. Uniwersytetu Poznańskiego, pionier spółdzielczości ekonomicznej, założyciel Wyższej Szkoły Handlowej w przedwojennym Poznaniu, której kontynuatorem jest dzisiejszy Uniwersytet Ekonomiczny. Współtwórca Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego. Uważany jest za jednego z najwybitniejszych polskich ekonomistów XX wieku.

 

Zbigniew Zakrzewski (1912-1992) jeden z najwybitniejszych poznańskich ekonomistów, historyczny dziekan, prorektor i rektor Akademii Ekonomicznej w Poznaniu, doktor honoris causa tej uczelni i honorowy obywatel miasta Poznania. Wytrwałą i obfitującą w liczne dzieła prace naukowa łączył z umiłowaniem Poznania i popularyzację jego dziejów w licznych publikacjach, które weszły do kanonu posnanianów. Był wielkim przyjacielem studentów.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki