Logo Przewdonik Katolicki

Gniezno w Madrycie

Monika Białkowska
Fot.

Kiedy wyjeżdżali z Gniezna, byli pełni radości i nadziei. Nie wiedzieli, że życie przyniesie im jeszcze więcej, niż się spodziewali. Ponadstuosobowa grupa młodzieży z archidiecezji gnieźnieńskiej wzięła udział w Światowych Dniach Młodzieży w Madrycie.

 

Diecezją, która gościła obie grupy, z Inowrocławia i Mogilna oraz z Wągrowca, była Granada. Pielgrzymi z Wągrowca zatrzymali się w miejscowym seminarium duchownym, a pielgrzymi z Inowrocławia i Mogilna pierwszą noc w Granadzie spędzili na ulicy. Okazało się, że machina organizacyjna zawiodła i szkoła, w której mieli być zakwaterowani, jest zamknięta.

 

Serce w El Chaparral

Już rankiem przyjechał po nich poruszony tym faktem proboszcz z pobliskiej miejscowości El Chaparral i zabrał ich do siebie. Wszyscy przyjęły miejscowe rodziny, razem z zakwaterowanymi tam wcześniej Włochami. W El Chaparral zadbano, by polskim pielgrzymom nie zabrakło atrakcji: wzięli udział w Święcie Narodów, podczas którego nauczyli Włochów i mieszkańców miasta tańczyć poloneza, zwiedzili Alhambrę i Granadę oraz pielgrzymowali do tamtejszej katedry.

 

Cisza przed Jezusem

W Granadzie pielgrzymi wzięli również udział w nocnym czuwaniu, zorganizowanym w amfiteatrze, w którym odbywają się corridy. – Na stadionie każda narodowość witana była oddzielnie, śpiewami i tzw. falą, były race, straszny chaos i hałas – opowiada Karolina. – Kiedy wniesiono Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie, nagle wszystko ucichło, zapadła taka cisza, która aż powaliła mnie z nóg. Stadion był pełen ludzi, a gdyby przeleciała mucha, byłoby ją wyraźnie słychać.

Po adoracji w Granadzie pielgrzymi zobaczyli pokaz koni andaluzyjskich, które tańczyły do muzyki, a potem koncert flamenco i ogromny pokaz fajerwerków.

 

Do Madrytu

Po nocnym czuwaniu, w poniedziałek rano w katedrze w Granadzie odprawiona została Msza św. posłania do Madrytu – pielgrzymi z trudem mieścili się w murach kościoła, a „Ojcze nasz” odmawiano głośno w dziesięciu językach. Z Granady gnieźnieńscy pielgrzymi wyjechali do diecezji madryckiej i zatrzymali się w parafii w Brunete, gdzie mieszkają polskie rodziny. Przyjęto ich tam niezwykle serdecznie, a burmistrz przekazał im klucze do miasta. Właśnie z Brunete młodzi dojeżdżali do Madrytu, żeby brać udział w programie, proponowanym przez organizatorów ŚDM: pielgrzymowali do katedry Nostra Senora de la Almudena, zwiedzali Madryt, słuchali katechez głoszonych m.in. przez bp. Wojciecha Polaka, stamtąd wreszcie wyruszyli na spotkanie z najważniejszym gościem Światowych Dni Młodzieży – papieżem Benedyktem XVI.

 

Gnieźnieńscy z daleka

W Światowych Dniach Młodzieży poza dwiema grupami, które wyjechał z archidiecezji gnieźnieńskiej, biorą również udział pochodzący z naszej diecezji księża, którzy na co dzień pracują wśród Polonii i przyjechali na spotkanie ze swoimi grupami: ks. Karol Maciejewski z Windsor (Kanada) i ks. Piotr Froelich z Nottingham (Wielka Brytania).

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki