Logo Przewdonik Katolicki

Bliżej Boga

Marcin Jarzembowski
Fot.

Diecezja bydgoska ma nowych ceremoniarzy parafialnych. Kandydaci do tej funkcji odbyli specjalny cykl comiesięcznych spotkań formacyjnych, które odbywały się w murach Wyższego Seminarium Duchownego przy współpracy z diecezjalnym duszpasterzem służby liturgicznej ks. Pawłem Polcynem.

Diecezja bydgoska ma nowych ceremoniarzy parafialnych. Kandydaci do tej funkcji odbyli specjalny cykl comiesięcznych spotkań formacyjnych, które odbywały się w murach Wyższego Seminarium Duchownego przy współpracy z diecezjalnym duszpasterzem służby liturgicznej – ks. Pawłem Polcynem.


Celem przygotowanego programu, który obejmował osiem spotkań formacyjnych oraz trzydniowe rekolekcje zamknięte w okresie Wielkiego Postu, było przysposobienie przyszłych ceremoniarzy do pomocy duszpasterzom w przygotowaniu liturgii parafialnej oraz w animowaniu działań służby liturgicznej.

 

Bogactwo liturgii

Na propozycję wzięcia udziału w kursie odpowiedziało ponad 50 kandydatów z różnych wspólnot diecezji. Każdy z uczestników cieszył się przychylną opinią proboszcza swojej rodzinnej parafii. – Mistrzowie ceremonii liturgicznych, uczestnicząc w obowiązkowych spotkaniach składających się z części teoretycznej i warsztatowej, zdobywali odpowiednią formację teologiczno-liturgiczną. Dzięki temu będą mogli godnie podjąć powierzone im zadania we wspólnocie parafialnej – powiedział kleryk Karol Rawicz-Kostro.

Poruszane zagadnienia (takie, jak: historia liturgii, teologia Mszy św., postawy i gesty
w liturgii, rok liturgiczny, liturgia sakramentów, zapoznanie się ze strukturą Mszału Rzymskiego wraz
z rubrykami i liturgią Triduum Paschalnego) w perspektywie obowiązków, które będą na co dzień podejmować, a także znajomość podstawowych komend liturgicznych wydawanych w języku łacińskim zapewne przyczynią się do umiłowania bogactwa Kościoła. – Zajęcia praktyczne na pewno uzdolnią do sprawnego kierowania służbą liturgiczną i przebiegu świętych obrzędów – dodał kleryk.

 

Autentyzm i zaangażowanie

Ważnym elementem formacji były rekolekcje zamknięte, które odbywały się w okresie Wielkiego Postu w Diecezjalnym Domu Rekolekcyjnym im. św. Wojciecha na bydgoskich Piaskach. Był to czas, podczas którego bogactwo liturgii zostało ukazane w każdym szczególe. Z ceremoniarzami spotkał się wówczas ks. dr Tomasz Kalociński, prefekt Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Bydgoskiej. – Liturgia potrzebuje ludzi, którzy są w nią autentycznie zaangażowani, którzy umieją docenić jej piękno, zatroszczyć się o nie. Taką rolę może pełnić ceremoniarz, czyli ministrant lub lektor z pewnym doświadczeniem – powiedział kapłan.

Kandydaci na ceremoniarzy parafialnych, dzięki własnemu studium dokumentów liturgicznych, a także wybranych fragmentów książek bądź artykułów związanych z liturgią, jako naczelną zasadę swej służby przyjmują fakt, iż liturgia nigdy nie będzie ich „własną produkcją”, lecz zawsze dziełem samego Boga. – Oni zaś, jako pokorni słudzy, mogą ją współtworzyć, działając jedynie przez Niego i z Nim – zakończył kleryk Karol Rawicz-Kostro.

Kurs zakończył się uroczystym błogosławieństwem, wręczeniem dyplomu-certyfikatu oraz odznaki ceremoniarza parafialnego.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki