Logo Przewdonik Katolicki

Dni benedyktyńskie

Monika Białkowska
Fot.

- Trudno znaleźć drugiego takiego świętego, który tak bardzo jak św. Benedykt wpłynął na Europę i przez swój zakon wpływa na nią do dziś mówił w Mogilnie ks. prałat Juan Dorthy z Hiszpanii.

- Trudno znaleźć drugiego takiego świętego, który tak bardzo jak św. Benedykt wpłynął na Europę i przez swój zakon wpływa na nią do dziś – mówił w Mogilnie ks. prałat Juan Dorthy z Hiszpanii.

 

Viva España

Uroczysta Msza św. o opiekę św. Benedykta nad miastem Mogilnem i jego mieszkańcami zakończyła tegoroczne Dni Benedyktyńskie, które dorocznie odbywają się w mieście, któremu patronuje św. Benedykt. Tym razem spotkania w mogileńskim klasztorze odbywały się pod hasłem „Viva España – Viva Juventud”, nawiązującym do zbliżających się Światowych Dni Młodzieży w Madrycie.

 

Święty dla Europy

Podczas uroczystej Eucharystii ks. Juan Dorthy z prałatury Opus Dei przypomniał życie i dzieło Patrona Europy, które przyczyniło się do ocalenia wielkiego dziedzictwa kultury oraz zwrócił uwagę na podobieństwo czasów, w których żył Benedykt do współczesnej sytuacji w świecie. Mówił również o roli świętości w czasach trudnych, pokazując sylwetkę św. Jose Marii Escrivy, która może być dla współczesnych odpowiedzią na pytanie, jak stawać się świętym tu i teraz.

 

Warsztaty

Dni benedyktyńskie w Mogilnie trwały od piątku 8 lipca do niedzieli 10 lipca. Mieszkańcy Mogilna i młodzież, która przyjechała do mogileńskiego klasztoru z archidiecezji w ciągu trzech dni mieli okazję wziąć udział w wielu spotkaniach i wydarzeniach, współorganizowanych przez parafię i miasto. W klasztorze odbywały się m. in. medytacje, krótkie lekcje języka hiszpańskiego, warsztaty z duchowości karmelitańskiej, warsztaty liturgiczne oraz oparte na twórczości Kiko Argüello warsztaty muzyczne i warsztaty plastyczne, dotyczące ikon i pieśni tego współczesnego artysty hiszpańskiego, który jest jednym z inicjatorów Drogi Neokatechumenalnej.

 

Artystycznie

Poza warsztatami dla mniejszych grup podczas Dni Benedyktyńskich miały również miejsce wydarzenia artystyczne otwarte dla wszystkich chętnych. W piątek w klasztorze wysłuchać można było koncertu pieśni świętych hiszpańskich, a w parku miejskim obejrzeć seanse Letniego Kina Plenerowego. W sobotę przed południem mieszkańcy miasta mogli wziąć udział w jarmarku benedyktyńskim, na którym oprócz lokalnej twórczości nie brakowało również benedyktyńskich produktów. W sobotni wieczór młodzież gromadząca się przy Europejskim Centrum Spotkań w Mogilnie wystawiła na klasztorym wirydarzu sztukę hiszpańskiego dramaturga Pedra Calderona de la Barki pt. Wielki Teatr Świata. Artystycznym zwieńczeniem niedzieli i całych Dni Benedyktyńskich, które w tym roku nawiązywały do tradycji hiszpańskiej, był występ zespołu tańca hiszpańskiego „Bailamos”.

Trwająca już ponad 10 lat tradycja mogileńskich dni benedyktyńskich, będących jednocześnie świętem miasta, związana jest z obchodzonym 11 lipca wspomnieniem św. Benedykta, oficjalnie uznanego za patrona Mogilna.

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki