Logo Przewdonik Katolicki

Kult św. Andrzeja Boboli

Marcin Jarzembowski
Fot.

Radzicz to niewielka miejscowość położona w dekanacie łobżenickim. Niedaleko od asfaltowego pasma drogi, niejako w sercu wspólnoty, stoi czerwona bryła świątyni. To centrum duchowe parafii św. Andrzeja Boboli.

 


Miejscowy kapłan ks. Ukleja otrzymał w 1966 r. nakaz utworzenia nowej placówki duszpasterskiej. Wspólnota została wydzielona z parafii Glesno, Sadki oraz Dębowo.

 

Skromnie i pobożnie

Kolejnym, milowym krokiem w dziejach Radzicza był rok 1971. Wówczas prymas Polski kard. Stefan Wyszyński erygował parafię i mianował jej proboszczem ks. Henryka Lewandowskiego, który sprawował tę funkcję aż do swojej śmierci w latach 90.

Poewangelicki kościół pochodzi z 1871 r. We wnętrzu na uwagę zasługuje znajdujący się tam zabytkowy krzyż oraz organy z początku XX w. Na wieży ziemski czas odmierza czynny zegar oraz dzwon pochodzący z bydgoskiej świątyni poewangelickiej.

Do okresu II wojny światowej Radzicz zamieszkiwała tylko jedna polska rodzina. Dlatego przy wspólnocie istnieje cmentarz z wydzieloną częścią dla ewangelików.

Parafię tworzą miejscowości Radzicz, Machowo, część wsi Dembionek i część wsi Kraczki, w której znajduje się mała kapliczka.

Wspólnota może poszczycić się prężnie działającym Parafialnym Oddziałem Caritas. Funkcjonuje również wspólnota Żywego Różańca, wspólnota gimnazjalistów oraz liturgiczna służba ołtarza.

 

Patron Polski

Przed świątynią umieszczono pomnik ku czci patrona – św. Andrzeja Boboli. To męczennik okrutnie okaleczony i zamordowany przez Kozaków w 1657 r. Kult tego gorliwego apostoła zaczął się szerzyć bardzo szybko, lecz kasata zakonu jezuitów w 1773 r. i narodowa tragedia grabieży ziem polskich przez ościenne mocarstwa odroczyły jego proces beatyfikacyjny aż do 1853 r. Świadectwo jego życia nie zostało jednak zapomniane i 17 kwietnia 1938 r. Papież Pius XI kanonizował męczennika, który w maju 2002 r. został ogłoszony patronem Polski.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki