Logo Przewdonik Katolicki

Kiedy ziemia staje się niebem

Błażej Tobolski
Fot.

O najradośniejszej przyszłości dla każdego z nas mówił abp Stanisław Gądecki podczas poznańskich obchodów uroczystości Bożego Ciała.

 

Rzesza wiernych, reprezentantów poznańskich parafii, przeszła w uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej, 23 czerwca, ulicami swojego miasta w tradycyjnej procesji eucharystycznej. Rozpoczęła się ona Mszą św. w kościele pw. Bożego Ciała, której przewodniczył pochodzący z terenu naszej archidiecezji kard. Zenon Grocholewski, prefekt watykańskiej Kongregacji Wychowania Katolickiego. Zakończyło ją natomiast uroczyste błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem, którego udzielił swoim archidiecezjanom abp Stanisław Gądecki.

 

Inny poziom życia

Wcześniej metropolita poznański wygłosił homilię, w której zaznaczył, że „dzisiaj Kościół katolicki świętuje swoją najdroższą tajemnicę: Ciało i Krew Chrystusa”, dziękując Bogu „za pokarm dający życie wieczne i za wszystkie łaski, które spływają od wieków z setek tysięcy ołtarzy rozsianych po całym świecie”. Podkreślił też, że to właśnie Eucharystia jest naszą przyszłością, bowiem „już teraz czyni ona ziemię niebem”. – Już teraz daje nam przedsmak, zadatek, zaliczkę, przedpłatę naszej przyszłości. Już teraz przekazuje nam życie wieczne, które jest zupełnie innym poziomem życia – przekonywał kaznodzieja. – To najwznioślejsza i najradośniejsza przyszłość dla każdego z nas – zauważył.

 

Eksplozja dobra

Abp Gądecki wyjaśnił również, że Eucharystia jest pamiątką tego, co stało się w Wieczerniku, gdzie „dokonała się zasadnicza przemiana, jedyny akt, który jest w stanie prawdziwie odnowić świat”. Tam właśnie dzięki ofierze Chrystusa „przemoc została zmieniona w miłość, a śmierć przemieniona w życie”. – Jest to jakby reakcja jądrowa zachodząca w samej głębi bytu: zwycięstwo miłości nad nienawiścią i zwycięstwo miłości nad śmiercią. Jedynie ta wewnętrzna eksplozja dobra, które zwycięża zło, może zapoczątkować łańcuch przemian, który stopniowo przeobrazi świat. Wszystkie inne przemiany są powierzchowne i nie dają zbawienia – mówił metropolita.

 

Aby byli jedno

W swojej homilii arcybiskup przypomniał wielokrotnie powtarzaną zachętę Jezusa dawaną uczniom do trwania we wzajemnej miłości, zaznaczając, że odnosi się ona zarówno do relacji międzyludzkich, rodzinnych, jak i społecznych czy ekonomicznych pomiędzy narodami. – Dla Kościoła miłość jest wszystkim, ponieważ wszystko wywodzi się z miłości Boga i do niej też wszystko zmierza – stwierdził abp Gądecki, dodając, że właśnie Eucharystia pozostawiona Kościołowi przez Chrystusa stanowi symbol tej miłości i jedności, jakiej pragnął On dla wszystkich swoich uczniów. Jego też zdaniem w Polsce „jakimś drobnym probierzem trwania każdego z nas w jedności z rodzajem ludzkim” jest „opowiedzenie się za ochroną życia każdego dziecka”.

 

Powstrzymajmy falę zabójstw!

Nawiązując w ten sposób do złożonego w Sejmie obywatelskiego projektu ustawy o ochronie życia ludzkiego od poczęcia, metropolita poznański zauważył, że życie ludzkie staje się wartością konstytucyjnie chronioną od momentu powstania, a więc także w fazie prenatalnej. Wobec tego, jak zauważył, przypadki prawnej dopuszczalności pozbawienia życia dziecka nienarodzonego należy uznać nie tylko za niezgodne z zasadami moralności, ale również konstytucji. – Trzeba powstrzymać falę zabójstw w polskich szpitalach i tak sformułować ustawę, aby w sposób oczywisty wynikało z niej prawo do życia dla każdego dziecka, również dziecka chorego, a nie prawo do zabijania dzieci nienarodzonych, jakie z obecnie obowiązującej ustawy wywodzą sądy – przekonywał abp Gądecki.

 

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki