Logo Przewdonik Katolicki

Dla Kościoła i dla Chrystusa

Barbara Sawic
Fot.

W uroczystość Zesłania Ducha Świętego, 12 czerwca, w bazylice katedralnej we Włocławku, z rąk biskupa diecezjalnego Wiesława A. Meringa, siedemnastu diakonów WSD w ich liczbie jeden ze Zgromadzenia Braci Pocieszycieli z Getsemani otrzymało święcenia kapłańskie. Dziękujmy Bogu za każdego z nich!

W uroczystość Zesłania Ducha Świętego, 12 czerwca, w bazylice katedralnej we Włocławku, z rąk biskupa diecezjalnego Wiesława A. Meringa, siedemnastu diakonów WSD – w ich liczbie jeden ze Zgromadzenia Braci Pocieszycieli z Getsemani – otrzymało święcenia kapłańskie. Dziękujmy Bogu za każdego z nich!

 

 

 

Nawy katedry były pełne wiernych. W skupieniu przeżywano liturgię udzielania sakramentu kapłaństwa. „Czcigodny Ojcze, Święta Matka Kościół prosi, abyś wyświęcił tych naszych braci na kapłanów” – w prośbie do księdza biskupa, którą wyraził rektor WSD ks. prałat Jacek Szymański, zawarte było pragnienie całej diecezji: osób duchownych i świeckich.

W homilii ks. bp Mering mówił o kapłaństwie jako służbie i udziale w Boskiej godności Chrystusa Pana. Kapłaństwo to zobowiązanie, stała dyspozycyjność, oddanie siebie wszędzie tam, gdzie będzie potrzebował Bóg: „Święceń, drodzy bracia, nie przyjmuje się dla siebie. Przyjmuje się je dla Kościoła i dla Chrystusa!”. Obecność Jezusa pocieszającego, podnoszącego, niosącego miłość, wnosi w życie kapłana niekończącą się radość i nadzieję, potrzebne w trudach posługi: „Droga, którą pokazał nam Chrystus, jest drogą krzyża. Oto, drodzy bracia, na co się decydujecie. Jednak wszystko jest możliwe – w oparciu o Niego, razem z Nim”.

Najpiękniejszym chyba momentem święceń jest Litania do Wszystkich Świętych, w czasie której kandydaci do kapłaństwa leżą krzyżem przed ołtarzem. Po litanii, nałożeniu rąk przez szafarza święceń ks. bp. Meringa i przez obecnych kapłanów, po modlitwie konsekracyjnej i namaszczeniu, wyświęceni nałożyli ornaty i stuły i koncelebrowali Eucharystię z biskupem diecezjalnym i całym prezbiterium. Na zakończenie liturgii ks. Marcin Olejniczak złożył w ich imieniu wyrazy wdzięczności pasterzowi diecezji, księżom biskupom, moderatorom i profesorom WSD, duszpasterzom z rodzinnych parafii oraz rodzicom i bliskim. Przed udzieleniem błogosławieństwa zgromadzeniu ks. bp Mering życzył „bohaterom” dnia życia w wierności i w ufności Bogu, zapewnił o jedności z nimi i wyraził radość, że wychodzą z Wieczernika w świat – z Jezusem.

Nazajutrz o godz. 7 w kościele seminaryjnym św. Witalisa neoprezbiterzy odprawili Mszę św. prymicyjną. Przewodniczył ks. rektor Jacek Szymański, homilię wygłosił ks. Marian Wróblewski, wykładowca seminaryjny, kapłan diecezji toruńskiej.

 

Neoprezbiterzy diecezji włocławskiej A.D. 2011: ks. Łukasz Dzikiewicz (parafia Miłosierdzia Bożego, Konin), ks. Julian Głowacki (par. Wielenin), ks. Juliusz Graniczny (Kazimierz Biskupi), ks. Piotr Jabłoński (Kikół), ks. Szymon Jastrzębski (św. Barbary, Turek), ks. Piotr Kasprzak (Russocice), ks. Krzysztof Kurant (Brześć Kujawski), ks. Szymon Lewandowski (Miłosierdzia Bożego, Konin), ks. Zbigniew Łukasik (Spycimierz), ks. Artur Machała (Wszystkich Świętych w Sieradzu), ks. Marcin Olejniczak (Witowo), ks. Przemysław Pilarski (Zadzim), ks. Krzysztof Rogala (św. Wojciecha, Konin), ks. Kamil Roślik (Wniebowzięcia NMP, Włocławek), ks. Piotr Stanny (Osięciny), ks. Rafał Szprync (NSPJ, Turek) oraz o. Szczepan Perycz-Szczepański CCG (Zgromadzenie Braci Pocieszycieli z Getsemani).

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki