Logo Przewdonik Katolicki

"Katolik" ma dwadzieścia lat

Marcin Jarzembowski
Fot.

O szkole, która powinna podjąć głębszą refleksję filozoficzną nad człowiekiem, aby dzięki temu Europa nie zatraciła chrześcijańskich korzeni, mówił podczas obchodów jubileuszu 20-lecia bydgoskiego Katolika bp Jan Tyrawa.


O szkole, która powinna podjąć głębszą refleksję filozoficzną nad człowiekiem, aby dzięki temu Europa nie zatraciła chrześcijańskich korzeni, mówił podczas obchodów jubileuszu 20-lecia bydgoskiego „Katolika” bp Jan Tyrawa.

 


 

W 1990 r. z inicjatywą utworzenia liceum katolickiego wystąpiła grupa świeckich nauczycieli działających przy kościele jezuitów w Bydgoszczy. Dążąc do zapewnienia młodzieży rzetelnej wiedzy ogólnej i religijnej, bp Jan Nowak zaakceptował inicjatywę i doprowadził do utworzenia placówki. W czerwcu tego samego roku ministerstwo wydało zezwolenie dla archidiecezji gnieźnieńskiej na erygowanie i prowadzenie liceum z uprawnieniami szkoły publicznej. Było to zarazem pierwsze w Polsce liceum kościelne z zezwoleniem MEN. – Czterystu naszych absolwentów to osoby, które swoim życiem i pracą zawodową na pewno świadczą o tym, czego nauczyli się i co pozyskali w szkole. To lekarze, prawnicy czy nauczycie, którzy kształtują kolejne pokolenia – powiedział dyrektor Zespołu Szkół Katolickich im. Jana Pawła II w Bydgoszczy ks. dr Waldemar Różycki.

Dzisiaj Zespół Szkół Katolickich im. Jana Pawła II tworzą: Katolicka Szkoła Podstawowa im. św. Wojciecha, I Katolickie Gimnazjum im. króla Jana III Sobieskiego oraz I Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. króla Jana III Sobieskiego.

 Dr Piotr Rambowicz – nauczyciel języka polskiego oraz filozofii, absolwent „Katolika”

– Jesteśmy szczęśliwi i wzruszeni. Przeżywamy tę rocznicę z wielką wdzięcznością. To szkoła, z której wyszły i wychodzą osoby z kręgosłupem moralnym. Nie byłoby tej placówki, gdyby nie słowa, zachęta oraz modlitwa bł. Jana Pawła II. To prawdziwy pomnik, jego duchowy testament, który tworzymy my wszyscy.

 

Gabriela Adamowicz – uczennica liceum

– Jestem bardzo zadowolona z wyboru. Ta szkoła daje mi wiele możliwości. Przede wszystkim mogę zdobyć wiedzę potrzebną do funkcjonowania w naszym społeczeństwie, by samodzielnie myśleć i mieć odwagę do wyrażania własnych poglądów.

 

Dominika Matthews – uczennica liceum

– Chodzę do katolickiej szkoły – pomnika Jana Pawła II od 11 lat. Nie wyobrażam sobie, bym mogła ją zamienić na inną. Stosuje się w niej indywidualne podejście do ucznia, są małe klasy, dzięki którym łatwiej się uczyć. Nowoczesny sprzęt multimedialny ułatwia naukę, czyniąc ją ciekawszą i bardziej przystępną.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code
  • awatar
    Rodzic
    28.10.2016 r., godz. 23:25

    Panie Piotrze, Pana słowa to pobożne życzenie. Przykro mi to stwierdzić, ale większość dzieci i ich Rodziców z tej szkoły nie wie, co to jest kręgosłup moralny. Sama szkoła nie zwraca też na to uwagi. Byłam świadkiem wielu niemoralnych i nieuczciwych zachowań. Pan zresztą również.

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki