Logo Przewdonik Katolicki

Zawsze z Chrystusem w sercu

Barbara Sawic
Fot.

W niedzielę 29 maja w katedrze Wniebowzięcia NMP, podczas Mszy św. o godz. 15, czternastu alumnów piątego roku Wyższego Seminarium Duchownego we Włocławku wśród nich jeden ze Zgromadzenia Braci Pocieszycieli z Getsemani przyjęło święcenia w stopniu diakonatu z rąk biskupa diecezjalnego Wiesława A. Meringa.

W niedzielę 29 maja w katedrze Wniebowzięcia NMP, podczas Mszy św. o godz. 15, czternastu alumnów piątego roku Wyższego Seminarium Duchownego we Włocławku – wśród nich jeden ze Zgromadzenia Braci Pocieszycieli z Getsemani – przyjęło święcenia w stopniu diakonatu z rąk biskupa diecezjalnego Wiesława A. Meringa.

 

 

Eucharystię pod przewodnictwem pasterza diecezji celebrowali: rektor WSD ks. prałat Jacek Szymański, księża profesorowie i moderatorzy seminaryjni oraz kapłani ze Zgromadzenia Braci Pocieszycieli z Getsemani. Wśród nich ojciec generał Ludwik M. Pociask CCG.

W homilii ks. bp Mering mówił o wartości i znaczeniu sakramentu święceń. – Miejcie Chrystusa w sercach! – apelował do diakonów (i do pozostałych słuchaczy), nawiązując do odczytanego w liturgii słowa fragmentu Pierwszego Listu św. Piotra Apostoła (zob. 1 P 3, 5). – To jedno zdanie zawiera głębię tajemnicy, która dziś stała się waszym udziałem; w nim jest wszystko, co jest najistotniejsze dla waszego powołania i przyjętych święceń.

Na zakończenie Eucharystii w imieniu wyświęconych wystąpił dk. Marcin Węckowski. W prostych, wzruszających słowach podziękował ks. bp. Meringowi, księżom biskupom pomocniczemu i seniorowi, władzom seminaryjnym, moderatorom i wykładowcom. Szczególną wdzięczność wyraził rodzicom, a wszystkim uczestnikom celebracji podziękował za wspólnotę modlitwy.

Poznajmy nazwiska nowych diakonów i nie zapominajmy o modlitwie w ich intencji. Niech gorliwie i z radością wypełniają obowiązki swojego powołania, dla chwały Bożej i dla dobra Kościoła.

Maciej Adamski (parafia Miłosierdzia Bożego w Koninie), Krzysztof Góralski (św. Wojciecha BM, Zbrachlin), Maciej Grabowski (św. Katarzyny PM, Pęczniew), Szymon Grzywiński (Wniebowzięcia NMP, Lipno), Rafał Jańczak (Wniebowzięcia NMP, Dęby Szlacheckie), Jakub Kośka (Narodzenia NMP, św. Jana Apostoła i Ewangelisty, Włocławek), Mateusz Kuliński (św. Józefa, Szpetal Górny), Maciej Leszczyński (Miłosierdzia Bożego, Topólka), Rafał Marczewski (Miłosierdzia Bożego, Topólka), Łukasz Matuszak (św. Urszuli, Kowal), Damian Pluskota (św. Jakuba, Piotrków Kujawski), Adrian Szczęsny (św. Maksymiliana Kolbego, Włocławek), Marcin Węckowski (św. Jadwigi, Lubstów), Tymoteusz M. Górecki – Zgromadzenie Braci Pocieszycieli z Getsemani.
Święcenia diakonatu: pierwszy, najniższy z trzech stopni sakramentu święceń. Przyjmujący je alumni zobowiązują się do życia w celibacie do końca swoich dni oraz do przyjęcia różnych obowiązków, m.in. do codziennego odmawiania modlitwy brewiarzowej. Do zadań diakonów należy proklamowanie Ewangelii podczas Mszy św., głoszenie kazań, udzielanie chrztu, asystowanie przy zawieraniu małżeństw, przewodniczenie nabożeństwom i prowadzenie pogrzebów. W dniu święceń otrzymują szatę duchowną – dalmatykę, jak też stułę (noszą ją przełożoną przez lewe ramię). Kontynuując przez rok formację w seminarium duchownym, przygotowywać się będą do przyjęcia święceń w stopniu prezbiteratu (kapłańskich).

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki