Logo Przewdonik Katolicki

Dziesięć lat - jak jeden dzień (3)

Barbara Sawic
Fot.

Choć dzieje parafii Matki Bożej Fatimskiej we Włocławku liczą dopiero dziesięć lat, na przykładzie rozwoju tej wspólnoty można zrozumieć, że na to, kim jesteśmy, składa się doświadczenie i praca wielu ludzi, a z upływem czasu pokoleń. W napisanym z racji jubileuszu liście do wiernych proboszcz par. MB Fatimskiej Ludwik M. Pociask CCG wyraził wdzięczność wszystkim, którzy...

Choć dzieje parafii Matki Bożej Fatimskiej we Włocławku liczą dopiero dziesięć lat, na przykładzie rozwoju tej wspólnoty można zrozumieć, że na to, kim jesteśmy, składa się doświadczenie i praca wielu ludzi, a z upływem czasu – pokoleń.

W napisanym z racji jubileuszu liście do wiernych proboszcz par. MB Fatimskiej Ludwik M. Pociask CCG wyraził wdzięczność wszystkim, którzy przyczynili się do rozwoju parafii; stwierdził jednak, że nie jest w stanie wymienić długiej listy ich nazwisk. Dziękując księżom biskupom, wspomniał również śp. ks. bp. Romana Andrzejewskiego. Podziękowanie otrzymał o. Tomasz M. Prajzendanc, który przez pięć lat pełnił funkcję proboszcza par. MB Fatimskiej, podczas gdy o. Pociask przebywał na Słowacji, pełniąc tam funkcję magistra nowicjatu, jak również kolejni wikariusze: o. Cyryl Drzewicki, o. Damian M. Kosecki, o. Marek M. Sztukowski oraz bracia pocieszyciele pomagający i tworzący wspólnotę domu zakonnego. Spośród nich wymieńmy (gdyż wcześniej nie było okazji) o. Kamila M. Kraciuka (pracował w parafii jako brat, później ojciec, pomagając w duszpasterstwie, a obecnie jest magistrem nowicjatu) oraz br. Mateusza M. Rekowskiego, który zajmuje się sprawami gospodarczymi i kuchnią. „Wielu też ojców i braci ze Zgromadzenia Braci Pocieszycieli z Getsemani, na czele z prowincjałem o. Świeradem M. Pettke, pomagało w przeróżny sposób naszej parafii” – zaznaczył w liście o. proboszcz. Ważną rolę w tworzeniu wspólnoty odgrywają katecheci. W pamięci duszpasterzy i wiernych pozostają siostry zakonne: Estera, Helena, Tatiana i Ewelina. Obecnie dzieci i młodzież parafialną katechizują br. Tomasz M. Jaworski, Danuta Szmajda, Małgorzata Albrecht i Jadwiga Terpińska; o. Marek Sztukowski uczy młodzież z OHP.

Organistą jest p. Dariusz Gliszczyński. Jego poprzednik Dawid Zemlak, postanowił wstąpić do seminarium duchownego; dziś jest klerykiem oriońskim. Powodem dumy i radości całej wspólnoty jest to, że z parafii pochodzą dwaj księża orioniści: ks. Maciej Mrotek, który w maju 2001 r. przyjął święcenia kapłańskie, a niebawem w kaplicy MB Fatimskiej odprawił Mszę św. prymicyjną oraz wyświęcony trzy lata wcześniej ks. Jacek Pawlicki. Z parafii MB Fatimskiej pochodzi również br. Filip M. Różański CCG.

Kolej na nieco statystki parafialnej: na początku listopada 2007 r. liczba mieszkańców par. Matki Bożej Fatimskiej wynosiła 4225 osób. Bolesne, że z tej liczby zaledwie około 18 procent regularnie uczęszcza na Msze św. niedzielne i nabożeństwa. Liczbę udzielonych wiernym posług sakramentalnych przedstawia tabela:

RokChrztyŚlubyPogrzeby
199851831
200042727
200231830
200530839
200640836
2007 (do października)20541


Na zakończenie ostatniej wizytacji kanonicznej biskup włocławski Wiesław Alojzy Mering napisał w kronice parafialnej: „Księdzu proboszczowi Tomaszowi, Jego współpracownikom i całej rodzinie parafialnej życzę Bożego błogosławieństwa w realizacji niełatwych przedsięwzięć związanych z budową kościoła – świątyni. Bóg zapłać za gościnę i trud przygotowań związanych z wizytacją. Włocławek, 15.02.2004”. Rok później pasterz diecezji kilkakrotnie uczestniczył w spotkaniu papieskim i ku czci Sługi Bożego ks. Jerzego Popiełuszki przy krzyżu na tamie, w czerwcu 2006 r. wziął udział w obchodach 50. rocznicy śmierci o. Józefa Litomiskiego, założyciela Zgromadzenia Braci Pocieszycieli z Getsemani, a na początku lutego 2007 r. poświęcił dary, przekazane parafii przez dobrodziejów z USA.

Parafia ma często uaktualnianą stronę internetową http://web.diecezja.wloclawek.pl/parafia/mbfwloclawek, na której m.in. czytamy: „Budowa kościoła Matki Bożej Fatimskiej rozpoczęła się wiosną 2004 r. Na ten cel gromadzone są środki materialne. To kosztowna inwestycja, dlatego wszystkich ludzi dobrego serca prosimy o pomoc. Bóg zapłać za wszelkie ofiary”.

Każdy z nas może i powinien wesprzeć braci pocieszycieli szczerą modlitwą. Należy ufać, że nie zabraknie osób chętnych do udzielenia wsparcia materialnego. Kwoty prosimy przekazywać na konto bankowe: Bank PeKaO SA I Oddział we Włocławku 26 1240 3389 1111 0000 3010 5490 z dopiskiem BUDOWA KOŚCIOŁA.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki