Logo Przewdonik Katolicki

Jak do Matki

Barbara Sawic
Fot.

Z inicjatywą okazania najlepszych uczuć włocławskiej katedrze, matce kościołów diecezji i czcigodnej jubilatce, wystąpiło Stowarzyszenie Nowa Grupa Kujawska, zachęcając włocławian, aby 26 maja, w Dniu Matki, objęli świątynię łańcuchem ramion i przytulili się do niej. Jak do matki.


 

 

 

Przedsięwzięcie „Przytul się do katedry” było rodzajem happeningu, akcją z gatunku flash mob, co oznacza wykonanie zamierzonej przez organizatorów czynności w przestrzeni publicznej, przez zazwyczaj nieznających się uczestników; także przez przypadkowych przechodniów. Tego typu inicjatywy są elementami pewnego stylu kultury i mają niezaprzeczalne walory. Zwłaszcza jeśli zewnętrzną formę przenikają wysokie ideały i treści lokalne, tak jak w wypadku akcji „Przytul się do katedry”, w której nie chodziło o emocje, lecz o racje.

Niestety. Mimo propagowania przedsięwzięcia przez lokalne media, portale internetowe, mimo setek wysłanych e-maili i SMS-ów, na apel organizatorów odpowiedziało 120, może 150 osób. Dopisali głównie artyści, pracownicy instytucji kulturalnych Włocławka i inni miłośnicy – starsi i zupełnie młodzi – zabytkowej bazyliki Wniebowzięcia NMP. O godz. 12 serdecznie ich przywitał  kustosz katedry ks. prałat Stanisław Waszczyński (nota bene prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Katedry Włocławskiej). Szkoda, że jako społeczność miasta nie wykorzystaliśmy szansy pokazania swojego wrośnięcia w otoczenie. A także szansy na przekonanie się, że możliwe jest uwolnienie się od skrępowania, że czegoś czynić „nie wypada”, jak i od zachowań zracjonalizowanych, schematycznych, rutynowych. Artyści z Nowej Grupy Kujawskiej nie tracą nadziei, że będzie lepiej. Zapowiadają organizowanie dalszych happeningów. Podzielamy ich radość z możliwości przytulenia się do matki katedry. 

Nowa Grupa Kujawska jest stowarzyszeniem zrzeszającym plastyków profesjonalnych i osoby utożsamiające się z ich środowiskiem, żywo zainteresowane i wspierające w różny sposób działalność artystów. Pozyskując fundusze, m.in. z Unii Europejskiej, NGK organizuje plenery, spotkania twórcze, prezentuje dokonania plastyków   w innych miastach, gromadzi dzieła i wszelką dokumentację z nimi związaną. Niematerialną stroną działania stowarzyszenia jest integracja środowiska plastyków związanych z Kujawami i ziemią dobrzyńską.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki