Logo Przewdonik Katolicki

O kolorowe wakacje

Maria Wiśniewska
Fot.

Lato w pełni. Biura podróży kuszą, proponując niezwykle bogatą ofertę usług dla dorosłych, młodzieży i dzieci. Media informują o przepełnionych domach wypoczynkowych, pensjonatach, kwaterach prywatnych. To dobrze, że liczba Polaków mogących pozwolić sobie na spędzenie urlopu w atrakcyjnych miejscowościach jest duża. Nie można jednak zapominać, że możliwości finansowe bardzo...

Lato w pełni. Biura podróży kuszą, proponując niezwykle bogatą ofertę usług dla dorosłych, młodzieży i dzieci. Media informują o przepełnionych domach wypoczynkowych, pensjonatach, kwaterach prywatnych. To dobrze, że liczba Polaków mogących pozwolić sobie na spędzenie urlopu w atrakcyjnych miejscowościach jest duża. Nie można jednak zapominać, że możliwości finansowe bardzo dużej liczby rodzin wykluczają korzystanie z ofert biur podróży. Wielu rodziców nie stać nawet na wysłanie swych dzieci na kolonie czy obóz wypoczynkowy.

Nie brakuje we Włocławku środowisk i osób poczuwających się do odpowiedzialności za innych ludzi, zwłaszcza chorych, niepełnosprawnych i dzieci. Wychodząc z założenia, że czas wakacji właściwie spożytkowany winien rozwijać młodych fizycznie i duchowo, wiele instytucji organizuje wypoczynek oraz różne formy rekreacji dla młodzieży i dzieci pozostających w mieście. Ponadto instytucje te finansują bądź partycypują w kosztach wypoczynku letniego najmłodszych, zorganizowanego poza miejscem zamieszkania.

Caritas Diecezji Włocławskiej dofinansowała dwa turnusy kolonii dla dzieci z ubogich rodzin; dzięki temu 85 najmłodszym zapewniono beztroskie wakacje w miejscowości Ponik (powiat częstochowski). Caritas wspierała też wyjazd grupy około czterdziestu osób niepełnosprawnych na wczasorekolekcje do ośrodka w Gdyni; opiekę nad uczestnikami sprawowało 45 wolontariuszy.

Letni wypoczynek dla dzieci zorganizował również Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie we Włocławku. W tym sezonie letnim skorzysta z niego sześćset osób, czyli o 168 więcej niż w roku ubiegłym. Kolonie i obozy zorganizowane są nad morzem – w Mrzeżynie oraz w Górach Stołowych – w Zagórzu Śląskim. Na zorganizowanie wakacji Urząd Miasta przeznaczył w tym roku 350 tys. zł. Warto dodać, że 32 tys. zł zebrano podczas zimowego balu charytatywnego pod patronatem prezydenta Włocławka.

Nie zapomniano o dzieciach z różnych przyczyn spędzających wakacje w mieście. W ramach akcji „Podarujmy dzieciom lato” Galeria Sztuki Współczesnej zorganizowała warsztaty plastyczne pn. „Barwy lata”, których celem jest pobudzanie młodych do pracy twórczej oraz rozwijanie wyobraźni. Podczas zajęć dzieci poznają różne techniki plastyczne, mają możliwość rozwijania umiejętności przekazu ekspresji artystycznej. Zajęcia adresowane są również do uczestników półkolonii i kolonii (zgłoszenia należy kierować do instruktora oświatowego Małgorzaty Jabłońskiej, tel. 054-411-21-20).

Miejska Biblioteka Publiczna im. Zdzisława Arentowicza zachęca dzieci i młodzież do uczestnictwa w przygotowanym programie wakacji; imprezy, zajęcia i spotkania odbywają się we wszystkich filiach biblioteki. W organizację akcji „Podarujmy dzieciom lato” włącza się również Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku. Od 25 lipca we wtorki i czwartki od godz. 10 do 18 w Muzeum Etnograficznym odbywać się będą różnorakie zajęcia, mające na celu rozwijanie umiejętności artystycznych uczestników. Otrzymają też oni spory zasób wiedzy o historii Włocławka i Kujaw; nie będą to nudne lekcje, lecz interesujące, w przystępny i atrakcyjny sposób prowadzone prelekcje i spotkania. Dużo czasu dzieci będą spędzać na świeżym powietrzu, uczestnicząc w zabawach i rekreacji. Odbędą się też spotkania z artystami plastykami oraz twórcami ludowymi z regionu. Dużą atrakcją będzie wycieczka do skansenu: Kujawsko-Dobrzyńskiego Parku Etnograficznego w Kłóbce.

Ojciec Święty Jan Paweł II mówił, że poprzez pracę człowiek dopełnia się i wzbogaca swoją osobowość i społeczną godność, rozwija się i doskonali oraz kształtuje normy współżycia społecznego, normy moralne. Praca – będąca środkiem doskonalenia świata i współpracy w dziele stwórczym Boga – pomaga być „bardziej człowiekiem”. Rozwija i podnosi jego zdolności, otwiera go do służby i wielkoduszności.

Dziękujmy Bogu za wszystkich ludzi, którzy troszczą się o słabszych – nie tylko przecież podczas wakacji! Ich postawa zasługuje na szacunek i godna jest naśladowania; tak jak godna wdzięczności jest ich praca.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki