Logo Przewdonik Katolicki

Warto trudzić się dla misji!

Błażej Tobolski
Fot.

Przeszło dwustu misjonarzy z archidiecezji poznańskiej przybyło 28 maja do Poznania.

 

W sobotni poranek na placu katedralnym rozpoczął się IV Archidiecezjalny Kongres Misyjny Dzieci. Odbywa się on co dwa lata i gromadzi dzieci, zwłaszcza te zrzeszone w Papieskim Dziele Misyjnym Dzieci. Witając je, ks. Waldemar Babicz, diecezjalny dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych, podkreślił, że dzieci, które z niezwykłym entuzjazmem pogłębiają wiedzę o misjach i zbierają ofiary na ich rzecz, a przede wszystkim modlą się za misje, „słusznie można nazwać małymi misjonarzami”.

 

Kochani mali misjonarze...

Tegoroczny kongres przebiegał pod hasłem „Jan Paweł II Wielki – Misjonarz Święty”, a rozpoczęła go Msza św. w katedrze, której przewodniczył bp Grzegorz Balcerek. W wygłoszonej homilii przypomniał on postać bł. Jana Pawła II jako wielkiego misjonarza, który głosił Chrystusa wszystkim ludziom „z wielką dobrocią i serdecznością podchodząc do każdego człowieka”. – Dlatego też odbył aż 104 zagraniczne podróże misyjne, odwiedzając wszystkie kontynenty – zauważył biskup. Podziękował też dzieciom za wszystkie działania podejmowane przez nie na rzecz misji w kończącym się roku szkolnym, wyrażając też wdzięczność opiekunom parafialnych i szkolnych szkół misyjnych. – Jednocześnie, kochani mali misjonarze, zachęcam was gorąco, abyście dalej służyli dziełom misyjnym. Warto bowiem trudzić się dla misji! Warto być misjonarzem i zdobywać innych ludzi dla Jezusa! – przekonywał bp Balcerek.

 

Konkurs z Janem Pawłem II

Podczas kongresu można było wziąć również udział w loterii fantowej, z której dochód zostanie przeznaczony na zakup agregatu prądotwórczego dla szkoły zbudowanej przez ks. Henryka Jędrzejaka w Kamerunie. Dzieci podzielone na grupy kontynentalne wzięły także udział w warsztatach misyjnych, które prowadzili m.in. goście kongresu, misjonarze: o. Luca Bovio z Włoch, o. Ashenafi Abebe z Etiopii i o. Francesco Kapu z Indonezji.

Na zakończenie spotkania misyjnego rozstrzygnięto również, ogłoszony wcześniej przez siostry klawerianki z Archidiecezjalnego Centrum Misyjnego (ACM), konkurs plastyczny i literacki dla dzieci związany tematycznie z hasłem kongresu. – Bardzo cieszymy się z wielkiego zainteresowania, z jakim spotkał się nasz konkurs. Napłynęło do nas bowiem ponad 350 prac plastycznych i 48 wierszy – podkreśliła s. Mieczysława Duśko, dyrektor ACM, wyjaśniając jednocześnie, że miał on także przygotować dzieci do kongresu i zachęcić je do lepszego poznania osoby papieża i jego zaangażowania na rzecz misji. – Rysunki, a szczególnie wiersze, wyrażały często bardzo głębokie prawdy o Janie Pawle II – przyznaje s. Mieczysława, dodając, że przynajmniej nagrodzone prace postarają się w jakiś sposób opublikować. Będzie je można również znaleźć, jak zapewnia, na stronie internetowej ACM: www.centrummisyjne.pl.

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki