Stowarzyszenie Rodzin Katolickich to organizacja społeczna działająca od 1994 r. Co było inspiracją do jej powstania?
− Początki stowarzyszenia przypadają na czas kończenia prac grup synodalnych, które działały przy parafiach. Mieliśmy nadzieję, że przekształcą się one w oddziały stowarzyszenia. To jednak do końca się nie udało. Aktywność ludzka nie jest dzisiaj wielka i tutaj upatruję głównej przyczyny tego, że organizacja nie rozkwita. Natomiast w każdej parafii, w której zbierze się grupka świeckich chętnych do działania, dzieją się dobre rzeczy, a nasze stowarzyszenie daje możliwość sformalizowania aktywności.
Jak więc wygląda w naszej archidiecezji aktywność świeckich, którzy zdecydowali się przyłączyć do stowarzyszenia?
− Formalnie w archidiecezji poznańskiej funkcjonuje ponad 30 kół Stowarzyszenia Rodzin Katolickich. Realnie jednak działa ich znacznie mniej. Tam, gdzie są aktywne osoby, w ramach stowarzyszenia podejmują się one na terenie swoich parafii organizacji różnorodnych konferencji, wyjazdów czy wydarzeń kulturalnych. Drugim nurtem ich działań jest wspieranie rodzin potrzebujących wsparcia nie tylko finansowego. Wśród rozmaitych inicjatyw podejmowanych przez naszych członków jest też np. udzielanie uczniom darmowych korepetycji.
Które z kół stowarzyszenia zasługuje na wyróżnienie?
− Jest ich kilka, ale szczególną aktywność, i to od początku istnienia organizacji, wykazuje koło działające przy parafii pw. św. Andrzeja Boboli na poznańskim Junikowie. Organizuje ono m.in. mające już sporą tradycję turnieje tenisa stołowego i ziemnego, w których uczestniczą osoby z całej archidiecezji. Z kolei koło z parafii pw. św. Michała Archanioła przy ul. Stolarskiej, również w Poznaniu, specjalizuje się w działalności na rzecz dzieci, szczególnie w organizacji dla nich wypoczynku wakacyjnego.
Natomiast wydarzeniem na skalę ogólnodiecezjalną, przygotowywanym przez stowarzyszenie, jest coroczny koncert charytatywny, który odbywa się w Auli Uniwersyteckiej, tym razem 30 maja.
− Tak. To już 18. organizowany przez nas koncert charytatywny pod honorowym patronatem abp. Stanisława Gądeckiego. Jego cel jest niezmienny od lat, a jest nim pomoc rodzinom wielodzietnym. Dlatego też termin koncertu nie jest przypadkowy. Zawsze organizujemy go między Dniem Matki a Dniem Dziecka, w tygodniu, który próbujemy przeforsować jako Tydzień Praw Rodziny.
Zebrane w jego ramach środki pochodzą także z aukcji, która odbywa się w przerwie koncertu.
− Wystawiane są na niej różne przedmioty artystyczne. Są to zarówno haftowane obrazy, w których wykonanie ich twórcy wkładają ogrom serca, jak również obrazy malowane czy świątki. Wielką atrakcją aukcji są przepiękne krzyże zrobione z gałęzi sosnowych przez Ryszarda Krawca. Nigdzie więcej nie można ich nabyć. Zdarzają się również na licytacji tak wyjątkowe przedmioty, jak kiedyś koperta z pieczątkami z Ośrodka Odosobnienia w Gębarzewie. Tę swoją pamiątkę z pobytu w tym miejscu w 1981 r. przekazał nam Andrzej Judek, wiceprzewodniczący regionu dawnej „Solidarności”, a dzisiaj wiceprezes Stowarzyszenia Rodzin Katolickich. Osiągnęła ona najwyższą cenę, bo ponad 3 tys. zł. Warto podkreślić, że wszystkie pieniądze uzyskane z aukcji zasilają program wsparcia rodzin wielodzietnych „Patronat nad rodziną” realizowany przez Fundację „Głos dla Życia”.
Jakie dzięki temu koncertowi udaje się uzyskać wsparcie dla rodzin wielodzietnych?
− Co roku uzbiera się kilkanaście tysięcy złotych. Przy czym, aby ta pomoc była jeszcze efektywniejsza, za część zgromadzonych pieniędzy kupujemy materiały szkolne. Jako organizacja pożytku publicznego możemy to uczynić po bardzo korzystnych cenach. Idea jest taka, żeby wspomóc budżet rodzin, zwłaszcza wielodzietnych, na początku roku szkolnego. Wiadomo, że wtedy jest on szczególnie napięty.
Podczas każdego koncertu punktem kulminacyjnym jest występ gwiazdy...
− Zaszczyciło nas swoją obecnością wiele znanych artystów: Grzegorz Turnau, Ewa Bem, czy Antonina Krzysztoń. W tym roku gwiazdą będzie Andrzej Rosiewicz. Jako ciekawostkę zdradzę, że na koncercie zaśpiewa on utwór, którego współautorem jest Piotr Tomczyk, członek zarządu naszego stowarzyszenia. Z napisanego przez niego wierszyka Andrzej Rosiewicz zrobił bowiem piosenkę pt. Bronek skowronek. Zapewne miło będzie także posłuchać chóru Uniwersytetu Ekonomicznego pod dyrekcją prof. Marka Gandeckiego, który poprzedzi występ gwiazdy. Wszystkich czytelników „Przewodnika” gorąco więc zapraszam na nasz tegoroczny koncert charytatywny!
Na koncert charytatywny zorganizowany przez Stowarzyszenie Rodzin Katolickich zapraszamy 30 maja o godz. 17:30 do Auli Uniwersyteckiej przy ul. Wieniawskiego. Bilety do nabycia w punktach Centrum Informacji Miejskiej oraz przed koncertem.